Ana Sayfa Ekonomi "Hayvancılığımızın geleceği üreticinin örgütlenmesine bağlı"

"Hayvancılığımızın geleceği üreticinin örgütlenmesine bağlı"

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Suluova Sanayi ve Ticaret Odası, Suluova Sanayici ve İşadamları Derneği (SUSİAD) ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferans Suluova’da yapıldı.

Giriş Tarihi: 14 Şubat 2013 Perşembe 10:13


Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Suluova Sanayi ve Ticaret Odası, Suluova Sanayici ve İşadamları Derneği (SUSİAD) ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferans Suluova’da yapıldı.Dünya Gazetesi Yazarı ve Yönetim Danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldığı ve Suluova Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen çok sayıda işadamı, sanayici ve esnaf dinledi. 
Dünyada işletme rekabetinin ‘Büyük Ölçeğin Erişebilirliği İle, Küçük ve orta ölçekli yapının esneklik ve hızını dengelemekten’ geçtiğini anlatan Rüştü Bozkurt, Suluova’daki üreticilere hızla işbirlikleri yapıp ortaklıklar kurarak geleceği inşa etmeye yönelmelerini önerdi. Birçok ülkede tarımsal arazilerin hem topografik özellikleri hem de mülkiyet yapıları ile Türkiye koşullarından çok farklı olduğunu bizde  miras hukuku nedeniyle arazilerin aşırı derecede parçalandığını açıklayan Bozkurt, “Beş yıl evvelki Türkiye bugünün Türkiye’si değil. 5 yıl, 10 yıl, 100 yıl öncesinden bugüne getirdiğimiz bilgilerimizi ve alışkanlıklarımızı mutlaka gözden geçirmek zorundayız. 3-5 hayvanlı küçük besicilik artık kar edemez. Her ülkenin kendi koşuluna göre besilicik yapılacak işletme ölçeğini belirlemesi gerekir. Bugün ki hayvan performanslarında karkas ağırlığını düşündüğümüzde bir işletmenin hangi büyüklükte olduğunu bölgeye ve yöreye göre hesaplamamız gerekir. Ayrıca piyasadaki yem girdileri ve yem maliyetlerinin aşırı dalgalanmalarını göz önüne aldığımız da özellikle kaba yem konusunu mutlaka kendi inisiyatifimizde çözmemiz gerekir. Piyasadan kaba yem alarak besicilik yapmanın kar edebilmesi için kamu yetkililerinin sağlayacağı desteklere de güvenmemek gerekir. Elbet ki desteklerden yararlanmalıyız. Ama destekleri eksen edinen bir yatırım başarısızlığa mahkumdur. Yatırımlarımızın piyasanın rekabet koşullarını eksen ederek planlamalı, destekleri de rekabette şans eşitliğinin bir aracı olarak görmeliyiz” dedi.
İsrafın en büyüğü akıl israfıdır
Dr. Bozkurt, sadece tarım ve hayvancılık işletmelerinde değil bütün iş alanlarında uygun ölçek, uygun teknoloji ve uygun yönetim anlayışının var olmanın gerek şartı olduğunun altını çizerek, “ Bizim büyük sorunumuz kasaba kültürü dediğimiz bende yok sende de olmasın mantığıyla hareket etmemizdir. Kıskançlığa, hasetliğe ve fesatlığa dayalı anlayışlar toplumları zengin etmiyor ve refaha kavuşturmuyor. Çocuklarımıza ve torunlarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak gelişmiş toplumların yaptığı gibi bizim de çok ciddi mukavelere dayalı ortaklıklar kurmamız gerekir. Bugüne kadar binlerce ortaklıklar  ‘hadi bizim oğlan gel biri iş yapalım’ anlayışıyla yapıldığı için çok az olumlu ve iyi işleyen ortaklık ortaya çıktı. Büyük çoğunluk ise dağılarak kaynak israf etti. İsrafın en büyüğü akıl israfıdır. Akılcılıkta dünya genelindeki eğilimlerin yarattı fırsat ve tehlikeler ile kendi olanak ve kısıtlarımızı dengelemektedir. Şimdi hepinizi bütün sorunları tartışmaya, istişare etmeye, kuracağınız ortaklıkla ilgili her türlü gelişmeyi kuruluş sözleşmelerinde tariflemeye ve bilerek yola çıkmaya davet ediyorum. Bu yola mutlaka gireceğiz ‘yaşa gör mantığıyla girersek çok şeyi israf ederiz, ön görü mantığıyla girersek’ çok şey kazanırız “  diyerek sözlerini tamamladı.Konferansın açılış konuşmasını yapan Suluova Sanayi ve Ticaret Başkanı Turgut Aksu, Dünyanın hızla değiştiğini ve değişen dünyada küçük işletmelerin yok olmaya başladığını belirterek, ‘ Suluova’da bulunan işletmeler olarak bizde yok olmak istemiyorsak mutlaka bir araya gelerek işbirlikleri, ortaklıklar kurmamız gerekmektedir. Bundan kaçış şansımız yoktur. Ya bir araya gelerek güçlerimizi birleştireceğiz yada yok olacağız” şeklinde konuştu.
SUSİAD Başkanı Ahmet Korkmaz da, ‘Biz bir araya gelemeyiz, ortaklığı beceremeyiz” diye sık sık yakınıldığını ama bilerek veya bilmeyerek birçok konuda da işbirliklerine imza atıldığını söyleyerek, ‘ Örneğin bankalarla, finans kurumlarıyla, tedarikçisi olduğumuz firmalarla, sigorta şirketleriyle yaptığımız ticari ilişkiler birer işbirliğidir, ortaklıktır. Müşterilerimiz, bizim en büyük ortaklarımızdır. Bunlarla kurduğumuz işbirliğini, birlikte hareket etmeyi maalesef esnaf arkadaşımızla aynı şekilde sürdüremiyor, bir araya gelip birlikte hareket edemiyoruz?’ dedi. Türk iş dünyası olarak işbirliklerini, ortaklıkları kurmada, becermede bir sıkıntının olmadığını söyleyen Korkmaz, ‘Biz ortaklıkların sürdürülmesi ve yaşatılmasında sorun yaşıyoruz. Kültürel değerlerimiz bizi ortak hareket etmeye, işbirlikleri yapmaya itiyor ama bunu sürdüremiyor, sonunu getiremiyoruz’ şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber