Ana Sayfa Yurt Haydar Aliyev, 90. doğum yıl dönümünde İstanbul'da da anıldı

Haydar Aliyev, 90. doğum yıl dönümünde İstanbul'da da anıldı

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 17:20
Haydar Aliyev, 90. doğum yıl dönümünde İstanbul'da da anıldı

İSTANBUL (CİHAN)- Azerbaycan'ın milli lideri merhum Haydat Aliyev, doğumunun 90. yıl dönümünde İstanbul'da da anıldı.

Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosluğu ve Sarıyer Belediyesi işbirliği ile merhum lider Aliyev'in doğum yıl dönümü münasebetiyle Sarıyer Haydar Aliyev Parkı'nda bir tören düzenlendi. Parkta bulunan Aliyev heykeli önünde düzenlenen törene kalabalık bir davetli kitlesi iştirak etti. Tören'de Aliyev heykeline çelenkler konuldu. Akabinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra iki ülke milli marşları çalındı.

Türkiye'deki askeri okullarda okuyan Azeri öğrencilerinin de katıldığı törende bir konuşma yapan Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov, merhum Aliyev'in sadece Azerbaycan'ın değil, Türk dünyasının saygın bir lideri olduğunu söyledi. Zeynalov, Aliyev'in Azerbaycan'ın dünya ile entegre olması ve kalkınmasında önemli rolü olduğunu kaydetti.

Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adnan Ayber ise Aliyev'in Azerbaycan'ın yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Ayber, merhum Aliyev'in dönemin cumhurbaşkanı Süleymen Demirel tarafından Atatürk Barış Nişanı'na layık görüldüğü hatırlattı.

Törene Azerbaycan'dan katılan Azerbaycanlı milletvekili Jale Aliyeva ise merhum lider Aliyev'in gerek Azerbaycan'a ve gerekse Türk dünyasına önemli hizmetleri olduğunu dikkat çekti.

Kalabalık bir davetli kitlesinin de katıldığı törende konuşan 'Turcas' Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise Haydar Aliyev'in geleceği düşünerek eğitim alanına önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekti.

Türkiye'de bulunan Azeri askeri personel adına Albay Bilal Zeynalov'un söz aldığı törende bir konuşma yapan Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver de Aliyev'in en zor süreçte bir kahraman olarak Azerbaycan halkının yardımına yetişliğini kaydetti.

Törene Kars'tan katılan Danıştay emekli üyelerinden Abbas Gökçe okuduğu 'Hocalı Soykırımı' şiiriyle herkesi duygulandırdı. 1927 doğumlu Gökçe'nin törendeki şiir sürprizi davetlilerden büyük alkış aldı.

Haydar Aliyev heykeli önünde arkadaşlarıyla fotoğraf çektirdikten sonra duygularını dile getiren Gökçe, Aliyev'in Türk dünyasının yetiştirdiği nadir şahsiyetlerden olduğunu söyledi. Aliyev'i Türk dünyası için büyük bir nimet olarak niteleyen Gökçe "Türkiye'nin Atatürk'ü varsa, Azerbaycan'ın da Aliyev'i vardır" dedi. CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber