Ana Sayfa Güncel 'Gönül Elçileri Projesi' Terme'de tanıtıldı

'Gönül Elçileri Projesi' Terme'de tanıtıldı

Samsun'un Terme İlçesinde Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 17:19
'Gönül Elçileri Projesi' Terme'de tanıtıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Aralık 2012 tarihinde toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalığın geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının arttırılması, insan kaynağı ihtiyacının güçlendirilmesi ve gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye genelinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Samsun ilinde ise Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy  himayesinde gerçekleştirilen Gönül Elçileri Projesi'nin tanıtım programı Terme İlçesi'nde yapıldı.

Toplantıya Terme Kaymakamı Fahri Meral ve eşi Zehra Meral, Terme Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Yirmibeşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, AK Parti Terme İlçe Başkanı Recep Ertan, Meclis üyeleri, kurum müdürleri ve eşleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

"Sosyal sorunlara duyarlı olmalıyız"

Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın dezavantajlı grup olan; engelli, yaşlı, kadın, çocuk ve yoksul kesime hizmet etmeye ve bununla ilgili projeler üretmeye çalıştığını ifade etti.

Sosyal sorunların çözülüyor olmasının gelişmiş devletlerin göstergesi olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bunlar vatandaşımız için bir lütuf değil, vatandaşımızın hakkıdır. Tüm bu hizmetlerin tam yerini bulabilmesi için gönüllülük ilkesinin olması gerekiyor. Aslında devletimizin yürütmüş olduğu, özellikle de sosyal faaliyet alanlarında gönüllülük ilkesinin mutlaka olması gerekiyor. Gönül Elçileri Projesi'nin temelinde de aslında bu var.  Bizde gelişmiş bir ülke olmak ve toplumsal kalkınmayı istiyorsak eğer, mutlaka sosyal sorunlar karşısında vicdanımızın sızlaması ve duyarlı olmamız gerekiyor. Bir engellinin evden çıkamıyor olması, bir kadının şiddet görmesi, bir çocuğun anne babasız kalması, komşumuzun işsiz olması... Bütün bunlar bizi ilgilendirmeli, bizi harekete geçirmeli ve bizleri gönül elçisi haline getirmeli. İşte bizde bugün sizleri burada sorumluluk alarak Gönül Elçisi olmaya davet ediyoruz" dedi.

"Ne yaparsak yapalım anne sevgisini karşılayamıyoruz"

Her anne ve babanın; çocuğunu iyi yetiştirmek, devletine ve milletine hayırlı bir evlat yetiştirmek gibi güzel isteklerinin olduğunu vurgulayan İl Müdürü Yıldırım, "Ama bazen hayat umduğumuz gibi olmuyor. Boşanmalar, ölümler gibi nedenler neticesinde çocuklarımız anne ve babasız kalabiliyor ve devletin koruması altına giriyorlar. Devletimiz, bünyesinde bulunan bütün kadınlarımıza, çocuklarımıza, engellilerimize her imkanı sağlıyor; ama maalesef çocuklarımızın bir ihtiyacını ne yaparsak yapalım karşılayamıyoruz. Bu da anne sevgisi, baba himayesi, aile şefkati. Onun için gönül elçileri projemizin ilk ayağı koruyucu ailedir. Bu çocuklarımızı anne ve babasız bırakmamak için onlara koruyucu aile bulmak için çabalıyoruz Bu konuda siz Termeli vatandaşlarımızdan da bizlere destek olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İl Müdürü Murat Yıldırım'ın konuşmalarının ardından Koruyucu Aile Birim Sorumlusu Ali Define, gönül elçileri başvuruları, çalışmaları hakkında ve koruyucu ailenin tanımı ile ilgili sunum yaptı.

Sunumun ardından Terme Kaymakamı Fahri Meral, Terme'de bulunan Koruyucu Aile Emine Ordulu'ya plaket takdim etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber