Ana Sayfa Spor GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU TANITILDI

GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU TANITILDI

Samsun Yıldız Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, Mareşal Fevzi Çakmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Geleneksel Türk Okçuluğu tanıtımı yaptı.

Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2016 Cuma 18:38
GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU TANITILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Atalarımın Yaptığı Sporu Ben de Yaparım” projesi kapsamındaki Geleneksel Türk Okçuluğu tanıtımı, eğitimi veren Recep Şengül sunumu ile yapıldı.

Kulübünün eğitmeni Recep Şengül yaptığı açıklamada; “Geleneksel okçuluk sadece bir spor değil aynı zamanda bir sanat, tarih ve kültür hazinesidir. Bu proje ile biz Osmanlı’da olduğu gibi su kepazesi kepaze ve gerçek Osmanlı yayları ile Okçular Tekkesi’nde ya da Yeniçeri-sipahi talimhanelerindeki çalışmayı kendimize model olarak aldık. 10 kız 15 erkek öğrenci ile 1 olimpik sistem antrenör, 1 geleneksel okçuluk eğitmeni, 1 adet de atlı okçuluk antrenörü ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İdmanlarda Osmanlı literatürü ve ritüellerini kullanıyoruz. Modern malzeme ve aletlerden de istifade ediyoruz. Kursiyerler temel okçuluk olimpik sistem, makaralı sistemler gibi okçuluk alanlarında da bilgi sahibi olmakla kalmayıp doping ve zararlı maddelerle mücadele konularında da bilgilendiriliyorlar. En önemlisi de projemizin adı gibi ataları gibi atalarının savaş sanatını spor olarak yapıyorlar.” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık