Ana Sayfa Samsunhaber FİDE VE FİDAN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

FİDE VE FİDAN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Samsun Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik elemanları, fide ve fidan satış noktalarında üreticilerinin pazarladıkları fide ve fidanlarla ilgili kontrollere başladı.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2019 Salı 19:27
FİDE VE FİDAN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte çarşı ve pazarlarda fideler ve fidanlar yerini almaya başladı.

 Samsun Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik elemanları, fide ve fidan satış noktalarında üreticilerinin pazarladıkları fide ve fidanlarla ilgili kontrollere başladı.

 Kontrollerin 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı ,Gıda ve Yem Kanunu ve bağlı yönetmelik ve talimatlar kapsamında yapıldığını belirten, ‘’Tarım Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, ‘’Bilindiği gibi kaliteli ve sağlıklı üretimin birinci adımı sağlıklı ,türü ve çeşidi bilinen ,üreticisi belli ,ilgili mevzuatlara göre izinleri olan fide ve fidan kullanmaktır. Yanlış fide ve fidan kullanıldığı zaman hem istenen kalite de üretim yapılamayacağından boşa masraf edilmiş olur ; hem de bahçenizde hastalık ve zararlıları bulaştırmış olursunuz. Fidan Satış bayileri ve ruhsatlı fide fidan satış yerleri müdürlüğümüzce denetlenmekte olup ,hem kalite ve ismine doğruluk hem de hastalık ve zararlılar açısından çok daha güvenlidir.’’ dedi.

İlimizde 15 üretici tarafından 285 bin 620 adet meyve fidanı üretildiğini ve üretimin başlangıç aşamasından itibaren üreticilerin yılda iki kez kontrollerinin yapılmakta olduğunu kaydeden İl Müdürü Kırmacı , 17 ilçede mevcut üretilen ve il dışından gelen yaklaşık 500 bin fidanın da hafta günleri semt pazarlarında  ve bayilerde ki  kontrollerinin  İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri kanalıyla denetimlerinin aralıksız olarak devam ettiğini söyledi.

 Kırmacı, devam eden açıklamaların da üreticilerimizin zarara uğramamaları için başta fide , fidan olmak üzere tarımsal üretimde kullanacakları her türlü üretim materyalinin mutlaka yetkili satış yerlerinden almalarını gerektiğini ve fidan alırken   ambalaj, etiket ve sertifikaya dikkat edilmesini fidanların Tarım Orman İl Müdürlüğünce üretim izinli olması gerektiğini vurguladı.

 

 

                          

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Zihni şahin tanıtım toplantısı
Bu habere de bakabilirsiniz

Tekkeköy Belediyesi Tanıtım Filmi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık