Ana Sayfa Ekonomi Fazla maaş için SGK'dan vazgeçilmemesi için aile bireyleri devreye sokuluyor

Fazla maaş için SGK'dan vazgeçilmemesi için aile bireyleri devreye sokuluyor

Kars Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yurt genelinde yakın tarihte uygulamaya koyduğu eğitim programı ile otodenetim sağlamayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 16:17
Fazla maaş için SGK'dan vazgeçilmemesi için aile bireyleri devreye sokuluyor

KARS (CİHAN)- Kars Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yurt genelinde yakın tarihte uygulamaya koyduğu eğitim programı ile otodenetim sağlamayı hedefliyor. SGK İl Müdür Yardımcısı Zeynel Abidin Cengiz, 5-10 lira fazla maaş fazlasıyla artık SGK'dan vazgeçilemeyeceğini, kadın ve çocukların bunu sorgulayacaklarını söyledi.

SGK İl Müdür Yardımcısı Zeynel Abidin Cengiz, yaklaşan 'Sosyal Güvenlik Haftası' öncesi kurum merkezinde bir araya geldiği basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Her konuda eğitimin küçük yaştan başladığını, çocukların gün içerisinde görmüş olduklarını ev ortamında sorguladıklarını ve buna kendi ailesinden örnek veren Cengiz, "Akşamları kızım gündüz okulda gördüğünü, baba bugün şunu yaptık ve bu geldi diye dile getirmektedir. Böyle bir durum var. Bizlerin de burada temel amacı, küçük yaşta sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Eğer o sosyal güvenlik bilinci oluştuğunda akşam bizler evimize gittiğimizde baba bizim sosyal güvencemiz ne? Dendiğinde SGK olarak hedefe ulaşılmış olunacaktır." dedi.

SGK olarak daha önce bu eğitimin başlangıcı olan 1. aşama kitapçıkları dağıttıklarını ve 'Senin sosyal güvenliğin ne? Nerde çalışıyorsun? Çalışırken sağlık hizmetlerini nerden alıyorsunuz?' Diye soruların yöneltildiğini hatırlatan Cengiz, "Böylelikle bu soruları babasına soran çocuk, otodenetimi başlatmış oluyor. Burada kadınlarımız da önemli çünkü onlar ailenin mihenk taşıdır. Yani sosyal güvenlikte erkekler biraz daha duyarsız gibi dursalar bile kadın çocuğunun hastalanması durumunda veya sosyal güvenliğinin olmaması yanı sıra emekli olunamayacağı durumunda daha çok sıkıntılara, meşakkatlere katlanıyorlar. İşte bunlar eşlerin sigortalı çalışması noktasındaki hassasiyetlerini arıyor. Dolayısı ile kurum olarak bizler de çocuklar ve kadınlarla otodenetimi artırmayı amaçlıyoruz." diye ifade etti.

Cengiz, sonuç itibariyle, bu saatten sonra 'Patron 5 lira 10 lira fazla ver, benim sigortamı yapma' anlayışına son vermek istediklerini vurgulayarak, "Artık, kızımız Ayşe, Su ve Zühre bunun denilmesinin önüne geçerek, diyecektir ki, "Baba ilk önce sosyal güvenliğimizi sağla" bu SGK için önemlidir."şeklinde konuştu. GK için önemlidir."şeklinde konuştu.

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber