Ana Sayfa Spor Fair Play ödül töreni Perşembe günü Olimpiyatevi'nde

Fair Play ödül töreni Perşembe günü Olimpiyatevi'nde

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantı ile kimlerin kazandığı açıklanan Türkiye Fair Play Ödülleri, 5 Mayıs Perşembe günü Olimpiyatevi'nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 11:36
Fair Play ödül töreni Perşembe günü Olimpiyatevi'nde
Türk sporundaki en büyük ödül olarak gösterilen Fair Play ödülleri 5 Mayıs Perşembe günü İstanbul'da Ataköy'deki Olimpiyatevi'nde verilecek. Saat 18.00'de başlayacak olan törende cimcimeler diye adlandırılan küçük jimnastikçiler gösteri yapacak sonra sıra ile Türkiye, Avrupa ve Dünya Fair Play Ödülleri sahiplerini bulacaklar.

Tören için CIFP Dünya Fair Play Konseyi Başkanı Dr. Jeno Kamuti'nin de İstanbul'a geleceği belirtildi. Törende Dünya Fair Play ödülü kazanan TMOK Fair Play Üniversiteler Kervanı ekibi altın hizmet-anı madalyası ile kutlanacaklar.

2015 TÜRKİYE FAİR PLAY ÖDÜLLERİ

Sportif Fair Play Davranış Dalı
BÜYÜK ÖDÜL
Bursaspor U-11 Futbol Takımı
İzmir Balkan Kupası - 1 5 Haziran 2015
Bursaspor - Korriku (Kosova) / U-11 Maçı
Korriku'nun skoru 1-1 yapan golün sevincini yaşadığı sırada, maça hızlı başlayan Bursaspor, attığı golle durumu 2-1 yaptı. Bu duruma pişman olan Bursasporlu oyuncular, yapılan santradan sonra kalelerini rakibe açtı ve gole giden oyuncuya müdahale etmediler. Ancak Makedon minik, topu boş kale yerine kale direğine nişanladı. Makedon oyuncu bir anda göz yaşlarına boğulunca Bursaspor santranın tekrarlanmasını istedi ve aynı oyuncu bu kez yine müdahale olmadan durumu 2-2 yaptı. Fair Play ruhunu tam olarak yaşayan ve yansıtan Bursaspor U-11 Futbol Takımı, daha önce EFPM tarafından "Fair Play Meşalesi" ödülüne layık görülmüştü.

ŞEREF DİPLOMASI
Necip Uysal, Futbolcu - Beşiktaş
Fenerbahçe - Beşiktaş Derbisi - 04 Nisan 2015
Maç öncesi yapılan seromonide, 6,5 yaşındaki Ömer Faruk adlı çocuk, Necip Uysal'ın önüne düştü. Necip'in elini tutunca Beşiktaşlı olmaktan korkup ağladı ve "Ben sana düştüm ama Fenerbahçeliyim, artık Beşiktaşlı mı oldum?" diye sordu. Çocuğun üzülmesini istemeyen Necip Uysal, minik Ömer'e şu cevabı verdi: "Hayır sakın üzülme. Sen hala Fenerbahçelisin. Benim elimi tuttun diye artık ben Fenerbahçeliyim."

Doğukan Sonuzun, Yelken Sporcusu - Adana Yelken Kulübü
Laser 4.7 Türkiye Şampiyonası - İzmir / Karşıyaka - 08-13 Eylül 2015
Adana Yelken Kulübü sporcusu ve Çukurova Bilfen Okulları 10. Sınıf öğrencisi olan 15 yaşındaki Doğukan Sonuzun, Bodrum Yelken Kulübü Sporcusu Cengizhan Özcan'ın yelkenden düşüp zor durumda olduğunu fark edince, şamandıraya yakın olmasına rağmen yarışmayı bırakarak geri dönüp rakibine yardım etti.

KUTLAMA MEKTUBU
Nihan Güneyligil, Voleybolcu - Galatasaray
Galatasaray - Fenerbahçe maçı - 13 Aralık 2015
Maç sırasında çıkan arbedede, seyircilerin hakemlere yabancı madde atmaları üzerine, kendi güvenliğini hiçe sayarak, hakemlere kendini siper ederek onları korumaya çalıştı.

2015
Sinan Güler, Milli Basketbolcu - Galatasaray
Galatasaray - Fenerbahçe maçı - 25 Mayıs 2015
Maçın üçüncü çeyreğinde Sinan Güler rakibi Nikos Zisis ile kafa kafaya çarpıştı. Kafasından yaralanan Sinan Güler dikişlerin atılmasının ardından Fenerbahçe kenarına giderek Galatasaraylı taraftarın protesto ettiği Zisis'in elini sıktı ve rakibine "geçmiş olsun" dedi. Bu hareketi Fenerbahçe antrenörü Obradoviç tarafından da alkışlandı. Sinan Güler ayrıca genç sporcuların basketbol sporuna katılımları için eğitim çalışmalarında bulunmaktadır.

Yalçın Çetin, TRT Spor Spikeri - Ankara
Türkiye - Hollanda milli futbol maçı - Konya
Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde Türkiye ile Hollanda arasında oynanan grup maçı için tribünlere gelen TRT'nin deneyimli spikeri Yalçın Çetin, 90 dakika boyunca görme engelli seyircilerin arasında oturarak maçı radyodan anlatır gibi anlattı. Görme engelli seyircilerin, atmosferini hissettikleri ancak göremedikleri maçı yaşamalarını sağladı.

Sportif Fair Play
Kariyer Dalı
BÜYÜK ÖDÜL
Şenes Erzik, Futbol Adamı
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı, UEFA Onursal Üyesi ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, 33 yıllık başarılı futbol kariyeri nedeniyle.

TFF Başkanlık - 1989
FIFA İcra Komitesi Üyeliği - 1996
UEFA Gençler Komitesi Üyeliği - 1982 - 1990
UEFA İcra Kurulu Üyeliği - 1990
UEFA 1'inci Başkan Yardımcılığı 2000

ŞEREF DİPLOMASI
Beytullah Eroğlu, Engelli Milli Yüzücü
"Konuşamaz, yürüyemez ve yaşayamaz" dediler ama o bunların hiçbirine aldırış etmeden hayata dört elle sarıldı. Doğuştan iki kolu olmayan ve bir bacağı diğerinden kısa olan milli sporcu Beytullah Eroğlu, şampiyonluklara doymayan başarı hikayesi ile emsallerine güzel örnek teşkil ediyor. 2005 yılında, henüz 10 yaşında olmasına rağmen Türkiye şampiyonu olan Eroğlu, 2011 yılında Avrupa Şampiyonu, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda yedinci olma başarısı gösterdi. Bedensel Engelliler sırtüstü yüzmede 2013 yılında dünya dördüncüsü ve 2014 yılında dünya ikincisi oldu.

Mahmut Yavuz, Yüzbaşı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı - SAT Komandosu
Uzun mesafe doğa maratonlarının dünyadaki en çok tanınan isimlerinden birisi olan Yüzbaşı Mahmut Yavuz, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kalahari çölünde gerçekleşen Kalahari Augrabies Extreme Maratonu'nda ikinci oldu. 47 derecelik çöl sıcağında Türk Bayrağını sırtında taşıyarak ülkemizi gururlandırdı. 20 ülkeden 70 sporcu ile yarıştı, 6 etapta 160 km koştu ve gümüş madalyayı kazandı. Yavuz 2014 yılındaki maratonda ise birinci olmuştu. Ayrıca skolyos hastasının tedavisi için kaynak yaratmak üzere sosyal sorumluluk ifadesi olarak Runfire Cappadocia Ultra Maratonu'nda koştu.

KUTLAMA MEKTUBU
Dr. Ayten Berkalp, Emekli - Lakabı: Türk Jeanne D'arc'ı
Anestezi Uzmanı / Reanimasyon dalı - Komple Sporcu - Yönetici - Kadın Mücahit - Fenerbahçe Kız Basketbol Takımı Kurucusu
Basketbolda 25 sayı yaparak Türkiye kişisel sayı rekorunu kırdı. Fenerbahçe kürek takımında kaptanlık yaptı, takımı şampiyon oldu. Fenerbahçe atletizm takımının kuruluşunda yer aldı ve birincilik elde etti. Limasol Kıbrıs'ta anestezi uzmanı olarak görev yaptığı dönemde, Rum/ Türkler arası çatışmalarda yaralanan mücahitlere yapılan ameliyatlarda bulunuyor, Türklere yapılan gayri insani davranışlar karşısında isyan ederek tavrını ortaya koyuyor ancak çok başarılı bir anestezist olduğundan Rumlar ses çıkartmadıkları gibi, Rum Cumhurbaşkanı Makarios onu yanında görevlendirmek istiyor ama görevi kabul etmiyor. Kıbrıs Barış harekatı sonrası KKTC Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı görevinde bulunuyor.

Esin Kıratlı, Tenis Hakemi
Esin Kıratlı, dünyanın en büyük dört Grand Slam'inden birisi olan Wimbledon 2015 Tenis Turnuvası'nda ilk kadın Türk Tenis Hakemi olarak Ana Tablo'da görev yaptı. Daha önce 2013-2014 yıllarında iki kez Wimbledon elemelerinde çizgi hakemliği, gençler ve erkek turnuvalarında kule hakemi olarak görev yaparak ülkemizi gururla temsil eden, Doha ATP 500, Dubai WTA Premier, Doha WTA Premier ve Barselona ATP 500 Turnuvalarında da hakem olarak görev yapan Kıratlı, halen Marmara Üniversitesi'nde Sağlık Bilimleri Enstitüsü beden eğitimi bölümünde doktorasını yapıyor.

D. Özlem Akdurak, Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı
2012 yılında göreve geldiğinden bu yana, mali ve hukuki nedenler yüzünden kapanmak üzere olan Çeşme Spor Kulübünü birçok sınıfta Türkiye Şampiyonu, Olimpik sınıfta başarılı sporcuları ve 60'dan fazla alt yapı sporcusu ile Türkiye'nin en başarılı kulüpleri arasına yükseltmiştir. Yelken sporunun; Çeşme, Alaçatı ve bağlı köylerde yaşayan çocuklara tanıtılması, benimsetilmesi, çocukların gerek sportif gerekse mesleki kariyer edinmeleri konusunda yelken ile iç içe gelişimlerinin sağlanmasına büyük katkılarda bulunmuştur.

Sportif Fair Play
Tanıtım Dalı
BÜYÜK ÖDÜL
Atletizm Federasyonu
195 ülkede uygulanan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Çocuk Atletizmi Projesi'nin ulusal uygulamaları kapsamına ve antrenör eğitim seminerlerine Fair Play dersinin de konulması nedeniyle.

ŞEREF DİPLOMASI
Fikret Kadıoğlu, Beden Eğitimi Öğretmeni - Arhavi
Artvin - Arhavi Grassroots (Herkes İçin Futbol) Futbol Şenlikleri ve Mavi Kart Projesi Fair Play'i ödüllendirerek pekiştirmenin daha kalıcı bir eğitim olduğu fikrinden yola çıkarak "Arhavi Okul Futbolu Şenlikleri - Mavi Kart Projesi, 2008'den bu yana maçlar sırasında Fair Play'e uygun hareket eden sporcuları Mavi Kart'la ödüllendirmekte ve en fazla Mavi Kart alan üç çocuğa şenlik sonunda madalya vermektedir. Proje En İyi Grassroots Projesi kategorisinde UEFA İcra Kurulu Kararı ile 2013 yılında Grassroots Günü Ödülüne layık görülmüş ve aynı yıl, gönüllülük esasına dayalı olarak okul-çocuk futbolu şenliklerini yürüten Beden Eğitimi Öğretmeni Fikret Kadıoğlu En İyi Grassroots Lideri seçilmiştir.

KUTLAMA MEKTUBU
Ekrem Ercan, Büyükçekmece Ahmediye Cami İmamı
Erdinç Kartal, Büyükçekmece Ahmediye Muhtarı
Büyükçekmece'de bulunan Ahmediye Camii İmamı Ekrem Ercan ve Büyükçekmece Ahmediye Muhtarı Erdinç Kartal'ın ortak katkıları ile cami avlusunda spora ve çocuklara sunulmuş örnek bir futbol sahası ve oyun alanı oluşturulması, çocuk ve gençlerimize spor yapmasına imkan sağlamaları nedeniyle.

Yrd. Doç. Dr. Cenk Temel,Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Pervin Avşar, Beden Eğitimi Öğretmeni - Ankara
İlköğretim Beden Eğitimi Dersi (1 - 8'inci sınıflar) Öğretim Kılavuz Kitabı içine Fair Play'i tanıtıcı bilgilerin yer alması konusundaki çalışmaları nedeniyle.

Toplumsal Fair Play
BÜYÜK ÖDÜL
Gaziantep Üniversitesi, Toplumsal Duyarlılık Projesi
Gaziantep Üniversitesi ile toplum arasında bağları güçlendiren, toplumsal konulara duyarlı ve toplumsal sorumluluk bilincine sahip öğrenciler yetiştirmek, toplumun güncel sorunlarına çözüm üretmeye yönelik projeler hazırlamak ve topluma hizmet çalışmalarının fakülte ve yüksekokullarda uygulanmasına yönelik temel bilgi ve beceriler kazandıran kurumsal bir merkez oluşturarak devamlılığını sağlaması nedeniyle.

CIFP ve EFPM Ödülleri
CIFP
2015 Fair Play Tanıtım Dalı Şeref Diploması Ödülü
TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı

2015 Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması Ödülü
Şenes Erzik

2015 Fair Play Küçükler Ödülü
Bursaspor Kulübü U-11 Takımı

2014 Fair Play Karıyer Dalı Şeref Diploması Ödülü
Abdullah KİĞILI

EFPM
2015 Fair Play Meşalesi Ödülü (Flame)
Bursaspor Kulübü U-11 Takımı
<a href='https://www.cihan.com.tr/tr/turkiye-fair-play-odul-toreni-olimpiyatevi-tmok-2054771.htm' style='visibility:hidden; display:none;'>Cihan</a> CİHAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Zihni şahin tanıtım toplantısı
Bu habere de bakabilirsiniz

5 BİN KADIN İÇİN HAREKETLİ BİR YAŞAM BAŞLIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık