Ana Sayfa Güncel Demirtaş: İtibarımızla düzgün işler yapmak istiyoruz

Demirtaş: İtibarımızla düzgün işler yapmak istiyoruz

Samsun’un İlkadım Belediyesi meclis toplantısında yeni hizmet binası yapımı projesi için talep ettiği 35 milyon 500 bin TL’lik kredinin reddedilmesi sonrası AK Parti Grubu’nun iddialarına Başkan Necattin Demirtaş, cevap verdi.

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2013 Cumartesi 17:02
Demirtaş: İtibarımızla düzgün işler yapmak istiyoruz

Samsun’un İlkadım Belediyesi meclis toplantısında yeni hizmet binası yapımı projesi için talep ettiği 35 milyon 500 bin TL’lik kredinin reddedilmesi sonrası AK Parti Grubu’nun iddialarına Başkan Necattin Demirtaş, cevap verdi. Gazetecilere konuşan Başkan Necattin Demirtaş, bununla belediyeyi ekstra borçlandıracağı iddialarına tepki gösterdi. Başkan Demirtaş, “Burada itibarımızı kullanarak işimizi düzgün yapalım istiyoruz, derdimiz bu." dedi.

İlkadım Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve basın mensuplarını Yelken Kulüp’te düzenlediği 'Tirit Gecesi’nde bir araya getirdi. MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek’in yanı sıra bürokratların çoğunlukta olduğu gecede belediyenin MHP’li meclis üyeleri hazır bulundu. AK Partili meclis üyelerinden geceye katılan olmadı.

Mecliste yaşanan tartışmaları, kullandığı ifadeleri ve ardından AK Parti İlkadım Meclis üyelerinin yaptığı basın toplantısındaki iddialarla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, sarfettiği hakaretvari sözlerini kızgınlık anında refleks ile söylediğini belirtti. Sözlerinin amacını aştığını bildiren Başkan Demirtaş, “Bizi tanıyabildiğiniz kadar tanımışsınızdır. İçimden geldiği gibi konuşurum. O anki kızgınlığımdan refleksle söylediğim sözlerdi. Kızgın insanın refleksi. Belki amacını aşmış olabilir. Bazen insanlar konuşurken maksadını aşan ifadeleri kızgınlıkla kullanabilir. Ama özet itibariyle şunu anlatmak istiyorum: Bu millet bizi hizmet için seçti, hizmete engellemeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Yeni yatırımlar için talep ettiği kredi konusunda Başkan Demirtaş, “Bu millet iktidarı muhalefeti niye seçiyor, hizmet üretmek için. Ben ne istiyorum, bu ilçeye bir şeyler yapmak. Bu da proje, kredi. Parayı alıp nerede kullanacağınız belli. Yol bina yapacağım diyerek alıp başka yerde kullanma gibi bir şey söz konusu olamaz. Projeye kredi veriliyor. Hatta projenin safhasına veriliyor. Öyle yapmadan da alamazsınız. Böyle bir yetkiniz de yok. Siyasi mülahaza ile bu işi yapmasın, milletin gözünde küçük düşsün düşüncesi etik değil.” diye konuştu.

AK Partili Meclis üyelerinin belediye borçlarıyla ilgili iddialarına cevap veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, borçlanmasının artırılacağı yönündeki iddiaların söz konusu olmadığını kaydetti. Başkan Demirtaş, “Belediyelerde alacak da olur borç da. Biz kredi almadan da bu işi yapabilir miyiz, elbette yaparız. Ama kredilendirmek daha avantajlı. Ben şuna bakıyorum: Kurumun elindeki kaynaklarını rantabıl kullanması, itibarını da zedelememesi lazım. Biz de projeyi krediye dönüştürelim, kaynağın karşılığı belli olsun istedik. Bunun içinde ekstre borçlanma mantalitesi yok. Geçmişle bizim aramızda şöyle bir fark var: Bunun altının iyi çizilmesi lazım, ben göreve geldiğimde belediyenin 41 milyon geliri, 77 milyon borcu vardı. Şimdi 60 milyon borcu, 85 milyon alacağı var. Bu gelirle gideri topladığınızda artı 25 milyon paranız var demektir. Nakit sıkıntısı çekmemek için de proje kredisini önemsedik. Benim kızdığım nokta bu. İller Bankası'nda 50 milyon kredi kullanmışım, şu an kredi limitimiz 17 milyon. Burada itibarımızı kullanarak işimizi düzgün yapalım istiyoruz, derdimiz bu." ifadelerini kulandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber