Ana Sayfa Politika Demir: Mehmet Akif Ersoy, yolumuzu aydınlatıyor

Demir: Mehmet Akif Ersoy, yolumuzu aydınlatıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, İstiklal Marşımızın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2013 Pazartesi 13:09
Demir: Mehmet Akif Ersoy, yolumuzu aydınlatıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, İstiklal Marşımızın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İstiklal Marşı'nın milli ve manevi değerleri anlatan bir destan olduğunu belirten Milletvekili Demir, "Mehmet Akif de, İstiklal Marşı şairi olduğu kadar, aynı zamanda büyük bir mütefekkir, büyük bir münevverdi. Mehmet Akif, bir cihan imparatorluğunun parçalanmasına, çöküşüne; Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etti. Osmanlı halklarının tek tek savrulmasını, kopmasını bizzat o coğrafyaları gezerek müşahede etti. Yaşanan acıyı yüreğinde hissetti ve o acıyı, sızıyı eserleriyle kağıda döktü. O konuşmadı, yaşadı, yaşadıktan sonra ifade etti" dedi.

KANUN TEKLİFİ VERİLDİ
2007 yılında İstiklal Marşının kabulünün 86. yıldönümü vesilesiyle bir kanun teklifi verdiğini belirten Milletvekili Demir, "O kanun teklifiyle 12 Mart “İstiklal Marşı’nın kabul edildiği günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü” olarak kabul edilerek 4 Mayıs 2007 de yasalaşmış ve anma günü olarak 2008’den bu yana kutlanmaktadır. Milletvekili olarak böyle bir kanun teklifini hazırlayarak, gelecek nesillere armağan edilmesi şükürler olsun ki bizlere nasip olmuştur" diye konuştu.

ORTAK SORUMLULUK ÇAĞRISI
Milli Şair Mehmet Akif'in yolumuzu aydınlattığını ifade eden Demir, "Mehmet Akif, tecrübeye dayanan, vatan sevgisine, millet sevgisine, imana dayanan sağlam bir tefekkürle bugün de bize rehberlik yapıyor. Bu bakımdan Mehmet Akif gibi değerlerimizi yaşatmak fikirlerini, eserlerini, kişiliğini ve edebi kimliğini bugünkü nesillere anlatmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 92'inci yıldönümünü kutluyor, milli şairimiz, Mehmet Akif Ersoy‘u ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber