Ana Sayfa Güncel 'Değişmeyen kış lastiği fren mesafesini uzatıyor, yakıt tüketimini artırıyor'

'Değişmeyen kış lastiği fren mesafesini uzatıyor, yakıt tüketimini artırıyor'

Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal Karadeniz, kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilme zamanının geldiğini söyledi. Karadeniz, "Kış lastiğinin hamurunun özelliğinden dolayı aşınması yazın normal lastiklere göre daha fazla olur. Kış lastiği yazın tutunma özelliğini göstermez. Fren mesafesini uzatır. Durmada sıkıntı oluşturabilir. Bu da kazalara sebebiyet verebilir. Yere daha fazla tutunduğu için yakıtı artırır. Normalin üzerinde ses yapar." dedi.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2013 Cumartesi 09:05
'Değişmeyen kış lastiği fren mesafesini uzatıyor, yakıt tüketimini artırıyor'

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal Karadeniz, kış lastiklerinin yaz lastikleriyle değiştirilme zamanının geldiğini söyledi. Karadeniz, "Kış lastiğinin hamurunun özelliğinden dolayı aşınması yazın normal lastiklere göre daha fazla olur. Kış lastiği yazın tutunma özelliğini göstermez. Fren mesafesini uzatır. Durmada sıkıntı oluşturabilir. Bu da kazalara sebebiyet verebilir. Yere daha fazla tutunduğu için yakıtı artırır. Normalin üzerinde ses yapar." dedi.


Karadeniz, Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine yaptığı açıklamada, lastiğin aracın emniyetini sağlayan en önemli unsur olduğunu vurguladı. Sürücülerin lastik seçimine çok dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Karadeniz; "Sürücü, aldığı lastiğin özelliklerini bilmeli. Lastikte hız faktörü önemli. Her lastikle hız yapamazsınız. Lastiklerinizi seçerken buna göre seçmeniz lazım. Her lastiğin hız için kullanılmayacağını sürücüler çoğunlukla bilmiyor. Lastiğin üzerinde hız ve yük faktörünü belirten işaretler var. Sürücüler buna dikkat etmiyorlar." diye konuştu. 

Şehirler arası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından kış lastiği kullanımının arttığına dikkati çeken Karadeniz, kış lastiklerinin nisan ayı sonuna kadar yaz lastikleriyle değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Kış lastiğinin yazın kullanılmasının risk oluşturacağı uyarısında bulunan Karadeniz, şunları dedi; "Kış lastiğini bu dönemde değiştirmek gerekiyor. Çıkartılmazsa bunların aşınması hamurunun özelliğinden dolayı yazın normal lastiklere göre daha fazla olur. Kış lastiği yazın tutunma özelliğini göstermez. Fren mesafesini uzatır. Durmada sıkıntı oluşturabilir. Kazalara sebebiyet verebilir. Yere daha fazla tutunduğu için yakıtı arttırır. Normalin üzerinde ses yapar. Yazın belli bir hızın üzerine çıktığı zaman aşınması daha fazla olur. Kış lastiğini uygun zamanda değiştirirseniz uzun yıllar kullanabilirsiniz."

Çıkartılan kış lastiklerinin güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi uyarısında bulunan Karadeniz, yaz lastiği seçiminde de hız faktörünün önemli olduğunu dile getirdi. Karadeniz; "Yaz lastiği seçerken özel bir şeye bakmak gerekmez. Fiyat aralığı çok değişken. Yüksek hız yapanlar yüksek performanslı lastik kullanacak" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber