Ana Sayfa Güncel Çukurova Üniversitesi'nde not sistemi değişikliğine yargı freni

Çukurova Üniversitesi'nde not sistemi değişikliğine yargı freni

Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) öğrencilerin sınav notu hesaplamasıyla ilgili yapılan yönetmelik değişikliği, Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2016 Pazar 15:12
Çukurova Üniversitesi'nde not sistemi değişikliğine yargı freni

Yaklaşık 52 bin öğrencinin eğitim gördüğü Çukurova Üniversitesi'nde, içinde fakülte dekanlarının da bulunduğu senato üyeleri, 24 Mart 2015'te toplanarak öğrencilerin sınav notu hesaplamasını düzenleyen 'Bağıl Değerlendirme Yönergesi'nde değişikliğe gitti. 2015 Bahar Dönemi sınavlarına 6 gün kala yapılan değişiklikle vize, final ve bütünleme sınavlarında öğrencilerin notlarının hesaplanması için gerekli 20 alt puan sınırı, 30'a yükseltildi. Güz döneminde 20, bahar döneminde 30 taban puanıyla notları hesaplanan öğrenciler, mağdur oldukları gerekçesiyle bu duruma tepki gösterdi.

ÖĞRENCİDEN İPTAL DAVASI

ÇÜ Hukuk Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi Ahmet Salgut, üniversite yönetimine dilekçeyle başvurarak, uygulamanın iptal edilmesini, not sisteminin eski haline dönüştürülmesini istedi. Üniversite yönetimi ise bu istemi kabul etmedi. Bunun üzerine Ahmet Salgut, yönetmelik değişikliğinin iptali için Adana 1'inci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Açılan davada üniversite avukatları, "Eğitim kalitesi ve veriminin düşmemesi için değişiklik yapıldı. Değişiklik, öğrencilerin durumunda olumsuzluk yaratmadı, karar hukuka uygundur." diye savunma yaptı. Buna karşın mahkeme, öğrenci Ahmet Salgut'u haklı buldu.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Danıştay'a itiraz yolu açık olmak üzere mahkeme tarafından verilen kararda şunlara yer verildi: "Hukuk devletinde idareye tanınan takdir yetkisi mutlak ve sınırsız olmayıp, kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. Takdir yetkisine dayalı olarak tesis edilen işlemlerin hukuken geçerli sebeplere dayanması gerekir. Eğitim kalitesini ve verimini artırmak için düzenleme yapma yetkisine sahip idare, 2014- 2015 Güz Dönemi'nde ders geçme ve başarı notunun hesabını, 2014-2015 Bahar Dönemi başladıktan sonra değiştirmiştir. Eğitim kalitesini arttırmak için her ne kadar bu düzenlemeleri yapabileceği kabul edilse dahi, bu düzenlemeyi 2015 Bahar Dönemi başladıktan ve sınavlardan çok kısa bir süre önce yapmış olması, hukuk güvenliğini ve hukuki istikrarı engeller. Bu nedenle dava konusu işlemlerin iptaline oy çokluğuyla karar verildi."

"MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ"

Mahkemenin kararını değerlendiren Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Hasan Mert Sarıkaya, "Mahkeme, maç oynanırken kuralların değiştirilemeyeceğini, eğer kural değişse bile bu kuralın bundan sonraki maçlarda uygulanması gerektiğine karar vermiştir. Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için bu mahkeme kararının hemen uygulanması gerekir." dedi. Davayı açan Ahmet Salgut ise bu kararla öğrencilerin yaşadığı olumsuz durumun ortadan kalkacağını söyledi.

"KARARA GÖRE DÜZENLEME YAPACAĞIZ"

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şeref Erdoğan ise "Önümüzdeki günlerde üniversitemiz senatosunda mahkeme kararıyla ilgili düzenleme yapacağız, mahkemenin hükmünü yerine getireceğiz. Tüm öğrencilerimiz için teknik bir çalışma yapıyoruz. Zaten bu değişiklik geçen yıl bahar sürecinde değişmişti, bu yıl güz döneminde biz yine eski haline dönmüştük." diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

SON DAKİKA DEPREMLER

Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık