Ana Sayfa Güncel Çöpler yer altı konteynerinde uzaktan kumandayla boşaltılacak

Çöpler yer altı konteynerinde uzaktan kumandayla boşaltılacak

Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediyesi, yer altı konteyner projesiyle Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2013 Perşembe 00:39
Çöpler yer altı konteynerinde uzaktan kumandayla boşaltılacak

Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediyesi, yer altı konteyner projesiyle Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteynerlerin çöp alma kapasitesinin 10 kat fazla olduğunu, böylece çöp toplama araçlarının trafiği daha az rahatsız edeceğini söyledi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteyner sisteminin toplam maliyetinin 2 milyon TL olduğunu, hem yakıt hem personel tasarrufu sağlayacak olan sistemin kendini 2 yılda amorti edeceğini ifade etti. Demirtaş, "Önceden 50 personel ve 10-15 araçla çöp toplarken, şimdi 2 araç ve 4 personelle bu işi yapacağız. Dolayısıyla ciddi bir personel tasarrufu olacak. Oradaki personelleri de başka yerlerde değerlendireceğiz.” dedi.

Yeraltı çöp konteynerlerini yaklaşık olarak 15 belediyenin kullandığını belirten Demirtaş, “Yeraltı konteynerlerini 2 senedir dile getiriyorduk. Yeraltı çöp konteynerlerin faydası çok. Diğer konteynerlerimiz tekerlekliydi ve bunlar 500 bin litre alıyordu. Kimse, evinin önüne konteyner istemediği için sağa sola itiyordu. Ayrıca, yer altı konteynerlerinin çöp alma kapasitesi, mevcut konteynerlerimize oranla 10 kat daha fazla. Günde dört kez aynı yerden çöp araçlarımız çöp toplamak zorunda kalıyor. Yer altı sistemiyle birlikte günde iki kez ve gece olmak şartıyla çöp toplama araçlarımız trafiğe girmiş olacak. Böylece, ilçemizin trafiğini rahatlatmış olacağız ve araçlarımızın mazot tasarrufu yapmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber