Ana Sayfa Sağlık Çocuk bağışıklığında ve alerjide doğru bildiğimiz yanlışlar

Çocuk bağışıklığında ve alerjide doğru bildiğimiz yanlışlar

Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Kliniğinden Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Çocuk bağışıklığında ve alerjide doğru bildiğimiz yanlışlar” hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 15:45
Çocuk bağışıklığında ve alerjide doğru bildiğimiz yanlışlar

Medical Park Samsun Hastanesi, Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Kliniğinden Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Günümüzde alerjik hastalıkların sıklığının ve bağışıklık sistemi hastalıkları hakkında farkındalığın hızla artması birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Sağlık, üzücü bir şekilde günümüzde suistimale açık bir pazar haline gelmiştir. İnternetin getirdiği bilgi kirliliği, aktarların önerdiği bilimsel veri tabanı olmayan ''bitkisel'' adı altında masumca görünen yaklaşımlar, eczanelerde Tarım Bakanlığı onaylı satılan bağışıklık sistemi güçlendirici adı altındaki ilaçlar... Unutulmamalıdır ki çocuk, erişkinin küçültülmüş hali değildir.” diye konuştu.

Doç. Dr. Mehtap Kılıç, “Çocuğun büyüyen bir organizma olduğu, verilen her ilacın büyüyen kemik, göz, akciğer gibi pek çok dokuya etki ettiği göz ardı edilmemelidir. Çocuklara verdiğimiz her ilaç iki kere düşünülerek verilmelidir. Bağışıklık güçlendirici ilaçlar önerildiğinde çocuklarda uzun dönem sonuçlarının olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Bağışıklık sistemi kanserden romatizmal hastalıklara kadar birçok hastalığın savunmasında görev alır, bu görevi sırasında dışarıdan onu desteklediği iddia edilen ilaçların mutlaka çocuklarda çalışılmış güvenli olduğu gösterilmiş çalışmalar varsa tercih edilmesi gerekir.” açıklamasında bulundu.

Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Kliniğinden Doç. Dr. Mehtap Kılıç “Ailelere sayıca fazla gibi görünen enfeksiyonların böyle ilaçlarla durdurulmaya çalışılması değil, neden böyle olduğunun araştırılması gerekir. Öncelikle gerçekten bir sorun olup olmadığı aile ile beraber tartışılmalıdır; çünkü okulun ya da kreşin ilk yılı olması ya da evde okula giden kardeş varlığı enfeksiyon riskini bazen altta bir bağışıklık sistemi eksikliği olmadan da artırabilir. Amaç günü kurtarmak değil yarınları kurtarmaktır, çocuklar geleceğimizdir.” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık