Ana Sayfa Eğitim Çiftçi kadınlar tarlada değil, yarışmada yoruldu

Çiftçi kadınlar tarlada değil, yarışmada yoruldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' isimli yarışmanın Samsun il finali büyük çekişmeye sahne oldu.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 18:38
Çiftçi kadınlar tarlada değil, yarışmada yoruldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' isimli yarışmanın Samsun il finali büyük çekişmeye sahne oldu. Yarışmacıların aldığı puanların birbirine yakın olması, izleyenleri heyecanlandırdı. 12 ilçenin birincilerinin yer aldığı final yarışmasında, 15 sorunun 14’üne doğru cevap veren Bafra ilçesini temsil eden Necla Çetin, birinci oldu.

İlkadım Belediyesi Gazi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen yarışmaya; Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, kadın çiftçiler ve yakınları katıldı. Bu yıl 9’uncusu yapılan yarışmaya Alaçam ilçesinden Melahat Çelebi, Atakum'dan Meral Keleş, Bafra'dan Necla Çetin, Canik'ten Saliha Odabaşı, Çarşamba'dan Hülya Özbek, Havza'dan Sibel Doğan, Kavak'tan Zarife Ulusoy, Lâdik’ten Sati Zeybek, 19 Mayıs'tan Fatma Akın, Terme'den Nuray Çiçek, Vezirköprü'den Yasemin Güven ve Yakakent'ten Songül Danacı katıldı.

Yarışma öncesi açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, çiftçi kadınların yarışmaya çok büyük önem verdiğini ve katılmak için büyük bir hazırlık yaptıktan sonra geldiklerini söyledi.

Yarışmanın amacının kadın çiftçilerde tarım ile ilgili alanlarda farkındalık oluşturmak olduğunu kaydeden Güven, "Burada il birincisi olan çiftçimiz Zonguldak’ta yapılacak olan bölge yarışmasına Samsun’u temsilen katılacak. Orada da birinci gelen çiftçimiz ise Türkiye yarışmasında Karadeniz Bölgesi’ni temsil edecek. Türkiye birincisi olan çiftçinin ödülü ise 50 bin liraya kadar olan bir projesini hayata geçirme fırsatı verilecek.” dedi.

Konuşmaların ardından yarışmanın başlamasıyla birlikte 12 yarışmacıya 15'er soru soruldu. Sorular sonucunda 14 soruyu doğru cevaplayan ve 140 puan alan Necla Çetin birinci olurken, 120 puanı paylaşan ve altın sorularda üstünlük sağlayan Vezirköprü ilçesinden katılan Yasemin Güven ikinci, Atakum ilçesinden katılan Meral Keleş ise üçüncü oldu. İlk 3'e girenlere altın ve 12 yarışmacıya da katılım belgesi ile çeşitli hediyeler verildi.

Büyük çekişmeye sahne olan yarışmayı izleyen vatandaşlar, yarışmacı kadınları alkışladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber