Ana Sayfa Politika CHP'li Mumcu: Bütün sorunlar Meclis'te çözülmeli

CHP'li Mumcu: Bütün sorunlar Meclis'te çözülmeli

Samsun’da CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret eden TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, burada partililerle bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2013 Cumartesi 12:45
CHP'li Mumcu: Bütün sorunlar Meclis'te çözülmeli

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekili Güldal Mumcu, terör örgütü PKK’nın silah bırakmasına yönelik süren barış süreci dahil bütün sorunların Meclis'te ve milletvekilleriyle çözülmesi gerektiğini söyledi. Herkes gibi ülkede barış ve huzurun olmasını istediğini ifade eden Mumcu, terör sorununun ortadan kaldırılması için her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti.

Samsun’da CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret eden TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, burada partililerle bir araya geldi. CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan ve İl Başkanı Mehmet Atalay’ın da bulunduğu ziyarette TBMM Başkan Vekili Mumcu, gazetecilerin barış sürecine ilişkin sorularını yanıtladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘Barışı hep beraber desteklemek zorundayız’ açıklamasının yerinde olduğunu dile getiren Mumcu, bütün sorunların mecliste çözülmesini savunduğunu belirti.

Partisinin daha önce yaptığı komisyon teklifinin doğru ve yerinde olduğunu vurgulayan Güldal Mumcu, “Bu tartışmaları Meclis'te bir komisyon kuralım ve orada tartışalım. Tabi ki hepimiz barıştan yanayız, cinayetlerin, terörün durmasını istiyoruz. Ama bunun da tartışmaların meclis içinde meclis temsilcileriyle yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben de bu fikre yakınım. CHP’nin fikrinin ve teklifinin yerinde olduğunu düşünüyorum. Terörün ortadan kalkması için her şeyi yapmamız gerekiyor. Bunun için şöyle ya da böyle ne olacağı konusu, mecliste kurulmuş komisyonların tartışması sonucu ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.

KALKAVAN: BARIŞIN KONUŞULMASI GEREK YER MECLİS

CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan ise barışın konuşulması ve sorunların çözülmesi gereken yerin Meclis olduğunu vurgulayarak, İmralı görüşmelerine tepki gösterdi. Barış sürecine rağmen PKK’nın henüz silah bırakmadığına dikkat çeken Kalkavan, “Barışın konuşulması gereken yer ne Oslo’dur ne de cezaevidir. Bu konunun komisyonlarda, Meclis'in içinde çözülmesini istiyoruz. Ayrıca tarafların birbirlerine verdiği sözün kesinlikle bilinmesini istiyoruz. İmralı, 10 gün önce AKP’yi nasıl iktidarda tuttuğunu, AKP’nin daha önceki seçimlerde bunlara neler verdiğini açıklamıştır. Öyle ya da böyle görüşme tutanakları, BDP’nin kapalı kutusundan, kasasından çıkarılıp dağıtılmıştır. Biz burada sayın Başbakan’ın BDP’den, PKK’dan istediği nedir, Abdullah Öcalan’dan bekledikleri nedir?. Onu açıkça ortaya koymasını bekliyoruz. Bunu ortaya koymadığı sürece biz bu görüşmelere, bilmediğimiz şeye destek veremeyiz.” şeklinde konuştu.

Parti olarak kalıcı barışın sağlanmasını arzu ettiklerini ancak yöntemin doğru olmadığının altını çizen Milletvekili İhsan Kalkavan, “Hepimiz evlat sahibiyiz ve evlatlarımızın vurulmasından, şehit edilmesinden biz de yıllardır rahatsızız. Ama yöntem kesinlikle doğru değildir. Hiçbir zaman cezaevinde olan bir kişiyle görüşme yapılması doğru değildir. Şu anada kadar da hükümet tarafından PKK’dan silahlarını bırakmaları istenmemiştir. Bu hükümetin acizliğini göstermektedir. Biz başarılarına inanmadığımız için ki ortaya sebeplerini koymalarını istiyoruz. Kendi içlerinden milletvekili varken bunu cezaevinde olan birisiyle başaracaklarına inanmıyoruz, o insanı da tüm PKK kadrolarının dinleyeceğine ve itaat edeceklerine inanmıyoruz. Böyle bir şey olsaydı İmralı’daki görüşmenin tutanakları, BDP’den dışarı sızdırılmazdı.“ ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber