Ana Sayfa Güncel Cezanın makbuzu ulaşmadı, cezasını faiziyle ödedi

Cezanın makbuzu ulaşmadı, cezasını faiziyle ödedi

Samsun’da toptan kuru bakliyat satışı yapan Ahmet Ziya Boz, sattığı malların yüklendiği araca ‘fazla yük taşımaktan’ dolayı kesilen cezayı üç yıl sonra gecikme faiziyle birlikte ödemek zorunda kaldı.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2013 Pazar 16:19
Cezanın makbuzu ulaşmadı, cezasını faiziyle ödedi

Samsun’da toptan kuru bakliyat satışı yapan Ahmet Ziya Boz, sattığı malların yüklendiği araca ‘fazla yük taşımaktan’ dolayı kesilen cezayı üç yıl sonra gecikme faiziyle birlikte ödemek zorunda kaldı. Kesilen cezanın makbuzunun kendisine gönderilmemesinden şikayetçi olan Boz, “Benim cezam Ordu'daki bir vergi dairesinin kapısına asılarak ilan edilmiş. Üç yıl boyunca da kayıtlara girmemiş ki ben bu süre içerisinde sayısız kez ‘borcu yoktur’ kâğıdı aldım.” diyerek devlet tarafından mağdur edildiğini ileri sürdü.

İşadamı Ahmet Ziya Boz’un başından geçen trajikomik olay 2008 yılında meydana geliyor. Ordu’dan gelen bir müşterisi Boz’dan 4 ton mal alıyor. Bu kişi daha sonra başka bir toptancıdan daha mal alarak Samsun’dan yüklediği malları ile memleketine gitmek için yola çıkıyor. Yolda yapılan kontrolde fazla yük taşıdığı ortaya çıkan müşterisine cezai işlem uygulanıyor. Yasa gereği mal taşıyan sürücüye ve onun malı aldığı firmaya da aynı ceza kesiliyor. Müşterisinde kendisinden alınan malın faturası olup diğer firmadan alınan malın faturası olmaması sebebiyle tüm malları kendisinden alınmış gibi işlem yapılıyor. Boz, "Hâlbuki ben yasalara uygun oranda mal satmama ve faturamı da ona göre kesmeme rağmen ceza benim adıma kesiliyor. TC kimlik numaram üzerinden kesilen 2 bin 311 liralık ceza makbuzu işleme konuyor." diyor.

İşadamı Boz, cezanın kesilmesinden ziyade, ceza makbuzunun kendisine iletilmemesinden şikayetçi. Kestiği faturalar üzerinde iş yerinin ve TC kimlik numarasından ev adresinin öğrenilebilmesine rağmen bunların yapılmayıp cezanın Ordu’daki vergi dairesinin kapısına asılarak ilan edilmesini eleştiriyor. "Ben sürekli devlet ile iş yapan bir kimse olarak girdiğim ihalelerde devlet bizden ‘borcu yoktur’ kağıdı ister." diyen Boz, "Biz de cezayı yediğimiz tarihten 2011 yılının Mayıs ayına kadar bu yazılarımızı sorun çıkmadan aldık. Daha sonra devlet 3 yıl sonra benim ceza makbuzumu yeniden bularak alacağı olduğunu hatırlamış ve tahsil işlemi başlatmış. İş yaptığımız devlet kurumuna sattığımız mal karşılığında alacağımız paradan 6 bin 933 TL kesilince şok olduk. Araştırdığımızda 3 yıl önce benim adıma kesilmiş ceza makbuzu olduğunu öğrendik.” diyerek cezanın ortaya çıkışını anlatıyor. Boz, "Zamanında bilgi verilmemesi sebebiyle 2008 yılında kesilen 2 bin liralık fazla yük taşıma cezası 2011 yılında faiziyle birlikte yaklaşık 7 bin lira olarak tahsil edildi." siteminde bulunuyor.

Yaşadığı şaşkınlığı üzerinden atan ve cezanın kesildiği Çarşamba ilçesindeki Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapan Boz bu kez de 1,5 yıl sonucunu beklediği davada doyasının kapağının dahi açılmadan kendisinin haksız olduğuna karar verilmesiyle ikinci bir şok yaşar. Kendisi gibi mağdur olan çok sayıda esnaf olduğunu ifade eden Boz, verilen karara göre bundan sonra her mal verdiği kişinin ceza yeme ihtimalinin ardından ceza kesilip kesilmediğini öğrenmek için 81 ildeki vergi dairelerine asılan ilanları gezmek durumunda kalacaklarını belirtiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber