Ana Sayfa Ekonomi Çarşamba'dan ekmek israfını önlemeye destek

Çarşamba'dan ekmek israfını önlemeye destek

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla başlatılan 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'na tam destek verdi.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 16:46
Çarşamba'dan ekmek israfını önlemeye destek

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla başlatılan 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'na tam destek verdi.

Ocak 2013 tarihi itibarıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün öncülüğünde başlatılan "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" için Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz ve Toprak Mahsulleri Ofisi Samsun Şube Müdürü Fahri Kesepara bir araya geldi. Yılmaz burada yaptığı açıklamada, "Borsa olarak, bu projeye destek vermek bizim için sosyal bir görevdir." dedi.

Türk toplumunda ekmeğin nimet olarak görüldüğünün altını çizen Borsa Başkanı Yılmaz, ekmek alın terinin, bereketin sembolüdür diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’de 1 yıl içerisinde 37 milyar ekmeğin üretimine karşılık, 35 milyar adet ekmek tüketilmektedir. Bu da ülkemizde günde 6 milyon adet, yılda ise 2 milyarın üzerinde ekmeğin çöpe gitmekte olduğunu gösteriyor. Maddi olarak ifade edildiğinde ise Yılda 1,5 milyar liralık kaynağımızın çöpe gittiği sonucunu doğurmaktadır. Bunun daha da vahim olan sonucu artan alım gücüne bağlı olarak, ekmek israfının da paralel olarak arttığı gerçeğidir. Dünyamızda bir tarafta bir dilim ekmek bulamayan insanların var olduğu, diğer tarafta özellikle tüketen toplumlarda yemediği ekmeği çöpe atan bir kitlenin varlığının olduğu gerçeği toplumumuzda ekmeği tüketirken daha da hassas olmamızı gerektirmektedir. Bunlarla beraber Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki duyarlılığı ve toplumu ekmek israfını önleme konusundaki yönlendirmesi de takdire şayandır."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber