Ana Sayfa Güncel Canik'te mahkeme taşınmaz mülkün devlete ait olduğuna hükmetti

Canik'te mahkeme taşınmaz mülkün devlete ait olduğuna hükmetti

Samsun’un Canik ilçesi uluslararası bir alışveriş merkezinin yanındaki taşınmazla ilgili Samsun 1. İdare Mahkemesi’nde süren dava sonuçlandı.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2013 Salı 17:22
Canik'te mahkeme taşınmaz mülkün devlete ait olduğuna hükmetti

Samsun’un Canik ilçesi uluslararası bir alışveriş merkezinin yanındaki taşınmazla ilgili Samsun 1. İdare Mahkemesi’nde süren dava sonuçlandı. Canik Belediyesi’ni haklı bulan mahkeme, Gazi Mahallesi'nde ki taşınmaz gayrimenkulün devlet malı olduğuna, burayı kullanan vatandaşın ise haksız yere işgal ettiğine hükmetti. Söz konusu alanda yapılan inşaatın mührünün kaldırılmasından sonra açıklama yapan Canik Belediye Başkan Yardımcısı Seit İleri, “Belediyemize çamur atmaya kalkanlar adalet önünde hesap veriyor, vermeye devam edecek. Zararın hesabını kim verecek? ” dedi.

Araziyi haksız yere uzun süre işgal eden vatandaşın, ihale alıcısına menfaat sağlandığı gerekçesiyle Canik Belediyesi hakkında açtığı dava sona erdi. Samsun 1. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemlerde herhangi bir aykırılık bulunmadığı, hatta inşaat alanının iddia edilenden daha az olduğu gerekçesiyle davayı reddetti. Böylece arsada yatırım yapan iş adamının inşaatı, haksız yere durduruldu.

İMZA DAVA AÇANA AİT DEĞİLMİŞ

Mahkemede arsayı işgal eden davacının, depo binasını kiralayarak hak sahibi olduğunu iddia etmesine karşın kira sözleşmesinde imzanın depo sahibine ait olmadığı ortaya çıktı. Mahkemenin davayı, plan değişikliği sonrası oluşan inşaat alanının, plan değişikliği öncesine göre daha düşük olduğu, imar planı değişikliği ve yapı ruhsatı ile taşınmaz üzerinde ilave inşaat alanı oluşturulmadığı, uygulama imar planı kararının nazım imar planına aykırılık teşkil etmediği, taşınmaz üzerinde önerilen 30,50 m yapı yüksekliğinin bölgenin genel yapılaşma karakterini ve farklı yüksekliklere sahip üç yapı kütlesinin önerilmesinin mimari açıdan daha fonksiyonel olduğu, plan değişikliği ile ilave trafik yükü getirilmediği, yapılan değişiklikle kat adedinin artırılmasına karşın yapı kütlesinin ölçülerinde değişikliğe gidilmediği ve inşaat alanı artışı görülmediği, yapılan plan değişikliğinin şehircilik esaslarına ve planlama ilkelerine uygun olduğu anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle reddettiği öğrenildi.

Canik Belediye Başkan Yardımcısı Seit İleri, "Mülkiyeti devlete ait olup uzun zamandır vatandaşlar tarafından kısmen işgal edilerek kullanılmakta olan Migros yanındaki taşınmaz, üzerinde imar affından yararlanmaya hak kazanmış bina sahipleriyle mutabakat sağlanarak boşaltılmış ve ihale yoluyla yasalara uygun olarak satılmıştır. Belediye adına değerlendirilerek kamu yararı sağlanmıştır. Bu alandaki imar planı değişikliği ile yoğunluk artışına gidilmeden çağdaş ve estetik bir yapılaşma oluşumu benimsendiği halde plan değişikliği ve buna dayalı verilen inşaat ruhsatının iptali yönünde ilgisi ve hak sahibi olmayan bir vatandaş tarafından açılan dava sonuçlanmış olup, dava sonucunda belediyemizce yapılan imara ve ruhsata ilişkin işlemlerin yasalara uygun olduğu yönünde 1. İdare Mahkemesi kararını vermiştir” diye konuştu.

Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı Seit İleri, mührün kaldırılarak inşaatın yapımına izin verildiğini söyledi. Yasalara uygun olduğu halde, dava sürecinin yaklaşık 2 yıl devam etmesi ve inşaatını sürdürülememesinden dolayı arsayı satın alan vatandaşın uğradığı zararı kimin karşılayacağını soran İleri, “Birileri haksız yere belediyemize çamur atmaya kalktı. Ancak adalet yerini buldu. Mahalle mahalle, sokak sokak bedava gazete dağıtanlar, yargı önünde hesap veriyor, vermeye de devam edecek. Yalanlarla, iftiralarla belediyemizi yıpratmaya kalkanlara yargı kararı en güzel cevap olmuştur. Biz bu şehirde yatırımcıların önünde olmaya devam edeceğiz. Canik yatırımlarla büyümeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber