Ana Sayfa Güncel Büyükşehir Belediyesi'ne enerji nakil hattı protestosu

Büyükşehir Belediyesi'ne enerji nakil hattı protestosu

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde Yeşilyurt Demir Çelik firması tarafından Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımına başlanan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne enerji iletim hattının konutların üzerinden geçerek bağlanacak olması vatandaşları ayağa kaldırdı.

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2013 Cuma 15:52
Büyükşehir Belediyesi'ne enerji nakil hattı protestosu

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde Yeşilyurt Demir Çelik firması tarafından Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımına başlanan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne enerji iletim hattının konutların üzerinden geçerek bağlanacak olması vatandaşları ayağa kaldırdı. 8 mahalleden yaklaşık 100 kişi, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak mecliste kabul edilen kararı protesto etti. Enerji nakil hattına ve yatırımlara karşı olmadıklarını ifade eden vatandaşlar, naklin konutların üzerinden geçirilmesini istedi.

Doğalgaz çevrim santraline ilişkin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilen 1/5000'lik ve 1/1000'lik imar planına göre santrale bağlanacak enerji nakil hatları, Tekkeköy ilçesinin Kutlukent, Çırakman, Asarağaç, Kirazlık, Altınkaya, Kerimbey, Şabanoğlu ve İstiklal mahallelerinden üzerinden geçecek. Hattın bir kısmının konutların, bir kısmının da meskun mahallerden geçecek olması, mahalle halkını ayağa kaldırdı.

8 mahalleden toplanan 100 kişi, 500 konut ve 3 bin 700 kişiyi mağdur edeceği iddia edilen hattı ve meclis kararını protesto etti. Bunun evlerde oturan vatandaşlar için çok tehlikeli olacağını ifade eden mahalle halkı, radyasyon yayan ve kanser riski doğuran enerji nakil hatlarının üzerinden geçmesini istemediklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan mahalle halkı adına konuşan Mimar Mahmut Dönmez, belediye meclisinde karar verilen uygulamanın yasa dışı olduğunu ileri sürdü. Dönmez, “Enerji nakil hattı beldemizi ikiye bölmektedir. Ve çoğu imarlı alanlardan geçmektedir. Bu doğru değildir. Var olan evlerin üzerinden geçmektedir. TEAŞ’ta yetkili arkadaşlara görüşülmelidir. Farklı alternatifler olduğu bize söylenmiştir. Farklı alternatifler meclise gelmesi gerekirken, planda tek şekilde gelmiştir. Yasaya aykırı işlem yapılmış, oldubittiye getirilmiştir. Hattın güzergahı yanlıştır. Meclisten süre ve doğru yerden geçmesini istiyoruz. Bu kalbimize saplanmış bir hançerdir.” dedi.

Enerji nakil hatlarının önemli bir bölümünün konut alanlarının üzerinden geçeceğini ifade eden Dönmez, “Burada halkımızın mağduriyeti söz konusudur. Ama siyasetçiler bu konuda bizimle aynı düşüncede değildir. Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararında bu geçmiştir. Bugün itirazlar görüşülmektedir. Biz enerji üretimine, nakil hatlarına değil, güzergahına karşıyız. Hattın doğru yerden doğru şekilde geçmesinde farklı alternatifler var ise bunların değerlendirilmesini istiyoruz.“ ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber