Ana Sayfa Güncel Boşanmış babalardan Adalet Bakanlığı’na çocuk haczi tepkisi

Boşanmış babalardan Adalet Bakanlığı’na çocuk haczi tepkisi

Eşlerinin çocuklarını göstermemesinden yakınan Boşanmış Babalar Platformu (BOBP) üyeleri, daha önce karar aldıkları kesintisiz eylem sürecine başladı.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2013 Çarşamba 17:07
Boşanmış babalardan Adalet Bakanlığı’na çocuk haczi tepkisi

Eşlerinin çocuklarını göstermemesinden yakınan Boşanmış Babalar Platformu (BOBP) üyeleri, daha önce karar aldıkları kesintisiz eylem sürecine başladı. Platform üyesi babalar, 'Velayet Hakkı İstismarının Türk Ceza Kanunu'nda Yer Alması' ve 'Çocuk Haczinin Kaldırılması' için çok sayıda ilde adliye sarayları önünde basın açıklaması yaptı. Samsun Adliye Sarayı önünde de gerçekleşen basın açıklamasında, Adalet Bakanlığı’nın İcra İflas Kanunu 25. Maddesi'ne göre çocuk ticareti yapıldığı ileri sürüldü.

Çocuk haczine ve velayet istismarına karşı 9 Kasım'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yaptıkları müracaat ile gündeme gelen Boşanmış Babalar Platformu üyeleri, sorunlarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e iletmişti. Platform üyesi çok sayıda babaya sahip çıkan Bakan Şahin, gerekli düzenlemenin yapılmasına ilişkin kanun teklifini Adalet Bakanlığı'na göndermişti. Ancak aradan geçen yaklaşık 3 buçuk aylık süre zarfından herhangi bir gelişme sağlanamaması üzerine harekete geçen platform, kesintisiz eylem sürecine basın açıklamasıyla başladı.

Samsun Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan Boşanmış Babalar Platformu Basın Sözcüsü Bedensel Engelli Baba Hüseyin Kılınç, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izin vermemesi nedeniyle ‘Çocuk Haczine Hayır’ çelengi bırakamadıklarını söyledi. Çocuk haczi konusundaki yasal boşluğun oluşturduğu zararı çocukların gördüğüne dikkat çeken Hüseyin Kılınç, çocuk haczini öngören İcra İflas Kanunu’nun 25. Maddesi'nin kaldırılmasını talep etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber