Ana Sayfa Ekonomi "Bölgesinde lider Türkiye imajını görmek büyük gurur"

"Bölgesinde lider Türkiye imajını görmek büyük gurur"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında heyetle ABD’de bulunan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yaptıkları ziyaretlerde güçlü ve bölgesinde lider Türkiye imajını görmekten büyük gurur duyduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 14:51

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında heyetle ABD’de bulunan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yaptıkları ziyaretlerde güçlü ve bölgesinde lider Türkiye imajını görmekten büyük gurur duyduğunu söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, ‘Türkiye Yatırım Haftası’ dolayısıyla Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyetle ABD’ye gitti. Çok sayıda Oda ve Borsa Başkanı, iş adamı ile gazetecilerin de aralarında bulunduğu heyet ilk olarak New York’ta ABD Ticaret Odası Kıdemli Başkan Danışmanı tarafından onurlarına verilen sabah kahvaltısına katıldı. Heyet ardından ise AIG Sigorta Şirketi’nin CEO’su Peter Hancock ile bir araya geldi.

Ekonomi ağırlık programın ilk gününde ayrıca, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyetle birlikte dünya finans merkezi sayılan New York’ta Nasdag’ın kapanış gongunu çaldı. Heyete daha sonra ise ABD sermaye piyasalarına ilişkin bir sunum da yapıldı.  Heyette yer alan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ABD’li şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmalarına dönük olumlu yaklaşımlarını görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

New York, Atlanta ve Washington’u kapsayan üç günlük ziyaretin Türkiye açısından çok olumlu geçtiğini ifade eden Başkan Murzioğlu, “Ziyaretlerimiz sırasında bölgesinde lider, güçlü Türkiye imajını ABD’den görmek beni gerçekten bir kez daha gururlandırdı. Amerikan Ticaret Odası, Türkiye'ye alım heyetleri getirmeyi planlıyor. Ayrıca Amerikalı yatırımcılar, bu dönemdeki önceliği Amerika dışında yatırım yapmak. Türkiye olarak da biz bu yatırımlardan pay almak istiyoruz. Bu isteğimiz de kendilerine ifade edildi. Yapılan görüşmelerde Türk firmalarının ABD'de daha fazla yatırım yapması isteği gündeme geldi. İnşaat ve proje geliştirme, savunma, enerji, telekomünikasyon ve ulaştırma, tarım ve gıda, tekstil, finans ve bankacılık, turizm sektörlerinde Türkiye'deki ve ABD'deki yatırım ve ticaret olanakları konuları ele alındı. ABD'de tanınan Türk markalarının yatırım yapması konuları görüşüldü. Bizler de KOBİ kapsamındaki işletmelerin de ABD'de yatırımlarına destek verilmesini istedik. Yapılan ziyaretlerin ve görüşmelerin önümüzdeki günlerde olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber