Ana Sayfa Dünya BM'ye "Suriye'ye insani yardımlar havadan ulaştırılsın" çağrısı

BM'ye "Suriye'ye insani yardımlar havadan ulaştırılsın" çağrısı

Suriye'de kuşatma altındaki bölgelere insani yardım konvoylarının ulaşmaması sebebiyle yardımların hava yoluyla gönderilmesi istendi.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2016 Perşembe 16:08
BM'ye

 ABD, İngiltere ve Fransa Birleşmiş Milletler'e (BM), yaptıkları çağrıyla yardımların havadan gönderilmesi çağrısında bulundu.

Suriye yönetiminin kuşatması altındaki bölgeler insani faciayla karşı karşıya bulunuyor. Yapılan tüm girişimlere rağmen Suriye yönetimi, insani yardım yardım konvoylarının ulaştırılmasını adeta sabote ediyor. ABD, İngiltere ve Fransa, Esed yönetimini, kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaştırılmasına izin verme konusunda üzerine düşeni yapmamakla suçladı. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye hükümetinin, insani yardımların ulaştırılması taleplerini büyük ölçüde yerine getirmediğini söyledi. Hammond, yardım malzemelerinin havadan gönderilmesinin, riskli, masraflı ve karmaşık olduğunu belirterek, ancak halkın sıkıntılarını hafifletecek son çare olduğunu belirtti. İngiliz bakan, yardımların havadan güvenli bir şekilde gönderilmesi için Rusya ve İran'a Esed yönetimi üzerindeki nüfuzlarını kullanmaları çağrısında bulundu.

Suriye'de Şam'ın 10 kilometre güneyinde Dareya beldesi 4 yıldır, Esed güçlerinin kuşatması altında bulunuyor. Yaklaşık 4 binden fazla sivil açlık ve tıbbı malzeme sıkıntısı yaşıyor. Son olarak dün gönderilen yardım malzemelerinde ise gıdanın bulunmadığı belirtiliyor.

Suriye'de olayların ilk çıktığı Dera'da ise yaklaşık 3 yıldan beri elektriklerin bulunmadığı kuşatma sebebiyle halkın gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı çektiği haberleri geliyor.

BM raporlarına göre; insani dramın yaşandığı Suriye'de 4 milyon 600 binden fazla kişi ulaşılması zor bölgelerde yaşarken, 600 binden fazla kişi de abluka altında yaşam mücadelesi veriyor.

cihan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık