Ana Sayfa Gündem Belediye meclisinde, büyükşehir yasası tartışıldı

Belediye meclisinde, büyükşehir yasası tartışıldı

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6360 Sayılı Yeni Büyükşehir Kanunu, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde üyeler arasında tartışmaya neden oldu.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 18:23
Belediye meclisinde, büyükşehir yasası tartışıldı

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6360 Sayılı Yeni Büyükşehir Kanunu, Samsun Büyükşehir Belediye
Meclisi’nde üyeler arasında tartışmaya neden oldu. MHP’li meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi’nin büyük
borç içerisinde bulunduğunu öne sürerken, AK Partili üyeler hizmette kalitenin artacağı görüşünü savundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı üçüncü ortak komisyon toplantısı, AK Parti Meclis Üyesi Turan
Çakır’ın Meclis Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6360 Sayılı Yeni Büyükşehir Kanunu kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yetki almasını öngören teklif görüşüldü. Teklif MHP, CHP ve AK Partili meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu. CHP ve MHP meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi’nin borç batağında olduğunu öne sürerken, AK Partili meclis üyeleri aksi görüşü savundu.

MHP'DEN BORÇ TEPKİSİ

Toplantıda konuşan MHP Grup Başkanvekili Cemalettin Kola, Büyükşehir Belediyesi’nin yurt içi ve dışı olmak üzere yüklü bir borcu bulunduğunu belirterek “ Büyükşehir Belediyesi birçok yatırımı kredi alarak borç içerisinde yapmaya gayret ediyor. Samsun’un çeşitli yerlerine baktığımızda daha hayata geçirilmemiş projelerin resimleri yer alıyor. Belediye yurtiçi ve dışı olmak üzere yüklü bir borcun içerisinde. Yeni kanun ile ilçeler ve köylerde Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına giriyor. Buralara hizmet götürüleceğini zannetmiyorum “dedi.

CHP, BELEDİYE BÜTÇESİNİ SORDU

CHP Meclis Üyesi İbrahim Saraç ise MHP’li üyenin açıklamalarına destek verdiğini belirterek, 2014’te yürürlüğe girecek yasaya Büyükşehir Belediyesi bütçesinin hazır olmadığını söyledi. Saraç “ Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı bütçesini kabul ettik. Yeni büyükşehir yasası ile belediyemiz köylere de hizmet götürmeye başlayacak. Bu ekstra bir harcama ve bütçe gerektiriyor. Bu durumun altından Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kalkacağını düşünmüyorum “şeklinde konuştu.

AKP'Lİ ŞEN'DEN SÜPRİZ ÇIKIŞ

Daha sonra söz alan AK Parti Meclis Üyesi Avukat Emin Kazım Şen ise, köylere hizmet götürülmesi için bütçeye konulacak ödeneklerin hemen harcanacağı anlamına gelmediğini söyledi. Şen “ Yeni büyükşehir
yasası 2014 yılında yürürlüğe giriyor. Yasa ile büyükşehir belediyelerinin hizmet sınırları il sınırları haline geliyor. Köylere ya da ilçelere hizmet götürülmesi için bütçelere konulacak ödeneklerin hemen harcanacağı anlamına gelmediğini her orta zekalı insan anlayabilir. Yasa ile köylerdeki hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor “diye konuştu.

CHP'Lİ ERDÖNMEZ, ŞEN'E TEPKİ GÖSTERDİ

Bunun üzerine Atakum Belediyesi Başkanvekili Hayri Erdönmez AK Partili Şen’in açıklamalarına tepki göstererek “Orta zekalılar kelimesi nasıl bir kelimedir. Bu kelimeyi kabul etmiyorum ve düzeltilmesini istiyorum “dedi. Bunun üzerine Şen, özür dileyerek açıklamalarının amacını aştığını söyledi.

Tartışmaların ardından toplantıda oylamaya sunulan teklif MHP’li üyelerin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber