Ana Sayfa Politika BDP milletvekilleri Karadeniz turunu erteledi

BDP milletvekilleri Karadeniz turunu erteledi

Barış sürecine destek vermek ve halkı bilinçlendirmek için Karadeniz turuna çıkan BDP'li milletvekillerinin Sinop'tan sonra uğradıkları ikinci şehir Samsun’da da olaylar çıktı.

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2013 Salı 18:11
BDP milletvekilleri Karadeniz turunu erteledi

Barış sürecine destek vermek ve halkı bilinçlendirmek için Karadeniz turuna çıkan BDP'li milletvekillerinin Sinop'tan sonra uğradıkları ikinci şehir Samsun’da da olaylar çıktı. BDP'li milletvekillerinin açıklama yapacağı 78’liler Vakfı ve Türkiye Komünist Partisi binasının bulunduğu Gazi Caddesi, sabahtan akşama kadar protestocularla polisin kovalamacasına sahne oldu. Göstericileri uzaklaştırmak için atılan gaz bombaları sebebiyle Gazi Caddesi ve ara sokaklardaki esnaf büyük sıkıntı yaşadı. Gittikleri iki şehirdeki tepkileri dikkate alan BDP’liler ise Karadeniz turlarını ertelediklerini açıkladı. Grup adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, “Biz gittiğimiz her yerde polis eşliğinde faaliyetlerimizi yürütmek istemiyoruz. Bu sebeple Karadeniz turumuzu erteledik.” açıklamasını yaptı. Milletvekillerinin Ankara’ya dönecekleri ifade edildi.

Samsun'da BDP'lilerin ziyaretine tepki göstererek protesto eden bir grup, Gazi Caddesi’ndeki Türkiye Komünist Partisi (TKP) İl binasının camlarını kırdı. Parti tabelası üzerine Türk bayrağı asan gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Sayısı her geçen dakika artan protestoculara ilerleyen saatlerde polisin müdahalesi de sertleşti. Sık sık biber gazı ve tazyikli su sıkan polise çevredeki esnaf ve gençler büyük tepki gösterdi. Kaldırımlardan sökülen taşlarla polisi taşlayan gençler, ‘PKK’yı koruyup bize gaz atmaya utanmıyor musunuz?’ şeklinde tepki gösterdi. ‘Burası Samsun buradan çıkış yok’, ‘kahrolsun PKK’ şeklinde slogan atan protestocu grup, TKP binasından kendilerine taş atan kimselerin polis tarafından korunduğunu, polisi koruyan kendilerinin ise biber gazına muhatap olduklarını ileri sürdü.

Polis araçlarının caddede hareketini engellemek için kaldırımlarda bulunan çiçeklikleri yola çeken göstericiler, BDP’li milletvekilleri Samsun’u terk edene kadar gösterilerine devam edeceklerini kaydetti. Yaşanan olaylarda polislerden ve göstericilerden yaralananlar oldu. Polis öfkeli kalabalığa TKP binasında kimse bulunmadığını anlatmaya çalıştı. Olaylarda 20'ye yakın kişi gözaltına alındı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber