Ana Sayfa Samsunhaber BALCALI AHŞAP CAMİİ RESTORASYON GÖRECEK

BALCALI AHŞAP CAMİİ RESTORASYON GÖRECEK

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan tarihi ahşap Balcalı Camii’nin turizme kazandırılması için restorasyon edileceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2016 Pazartesi 16:28
BALCALI AHŞAP CAMİİ RESTORASYON GÖRECEK

İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan ilçenin bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yaptığını ve bu tarihi yapıların gün yüzüne çıkartılması için çalışma başlattıklarını dile getiren Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar,  “Tekkeköy, Samsun’un tarihi yapılar bakımından en zengin ilçelerinden biri durumundadır. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçenin tarihi MÖ 10 bin ila 60 bin yıllarında Tekkeköy mağaralarındaki Karadeniz bölgesindeki ilk yerleşimiyle başlamaktadır. Bölgede yaşayan tüm uygarlıklar yaşam şartları ve hayat koşullarına göre çeşitli eserler ortaya koymuşlardır. Bu eserlerin birçoğu zamana meydan okuyarak halen sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır. İlçe içerisinde bulunan bu bir birinden güzel ve özel tarihi yapıların gün yüzüne çıkması ile turizm gelirlerimiz artacak ve ilçemizdeki hareketlilik katlanarak ekonomik kazanca dönüşecektir.” dedi.

Tekkeköy’ün balcalı mahallesinde bulunan yaklaşık 250 yıllık olduğu bilinen tarihi ahşap caminin aslına uygun bir biçimde restore edileceğini belirten Başkan Togar , “İlçemiz Balcalı mahallesinde bulunan ve yıllara meydan okuyan camimizi turizme kazandırmak için çalışma başlattık.  Bu camimiz 1800’lü yıllarda tamamen ahşaptan yapılmış. Görünümü ve yapısı ile ziyaretçilerini büyüleyen muhteşem bir eser. Bu camimizin koruma kurulu tarafından tescil işlemleri tamamlanmış durumda. Bölge halkının gözü gibi bakıp koruduğu tarihi caminin en kısa zamanda aslına uygun restore edilmesi için tüm çalışmaların startını verdik. Camimizin üst çatı kısmı delinmiş olması nedeniyle  yağmur suları içeriye akmaya başlamış. Buda tamamen ahşap olan tarihi camimize zarar vermeye başlamış. İçeriye giren suyun kesilmesi ve tavanının geçici olarak örtülmesi için gerekli birimlere talimat verdik. Bu tarihi yapının restorasyon işlemleri tamamlandığında inanıyorum ki yerli yabancı binlerce kişi burayı ziyaret etmeye akın edecek. Ayrıca restorasyon işlemlerinin ardında camimizi ibadete de açılmış olacağız. Tarih, turizm, kültür ve doğa kenti ilçemize yeni bir tarihi yapıyı kazandırarak, turizmde ilçemizi Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline getirmek en büyük hedefimiz olacaktır.” şeklinde konuştu.

    

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık