Ana Sayfa Güncel ASYA deprem simülatör TIR'ı Çarşamba'daydı

ASYA deprem simülatör TIR'ı Çarşamba'daydı

Kimse Yok Mu Derneği’nin seyyar deprem simülatör TIR'ı, Samsun'un Çarşamba ilçesi Doğu Yaka Belediye Meydanı'nda depremi yaşatarak, yapılması gerekenleri öğretti.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2013 Cumartesi 17:09
ASYA deprem simülatör TIR'ı Çarşamba'daydı

Kimse Yok Mu Derneği’nin seyyar deprem simülatör TIR'ı, Samsun'un Çarşamba ilçesi Doğu Yaka Belediye Meydanı'nda depremi yaşatarak, yapılması gerekenleri öğretti. Simülatörde ev ortamı şeklinde dizayn edilen bölüme oturanlar, 7,4 büyüklüğünde sallandı. Deprem anında ne yapacakları ise uzmanlar tarafından anlatılarak gösterildi.

ASYA Samsun Birim Sorumlusu Uğur Yücel, yaptığı açıklamada, “Derneğimiz arama, kurtarma, sağlık ve yardım kelimelerinin baş harflerinden yola çıkılarak ASYA ismi verilen arama ve kurtarma ekibini kurdu. ASYA, dünya standartlarına uygun olarak arama kurtarma, medikal destek ve psikososyal destek timleri halinde organize edildi. Doktor, mühendis gibi farklı mesleklerden gönüllülerin yer aldığı ASYA ekipleri oluşturuldu. Deprem simülatör TIR'ında, 17 Ağustos Marmara depremini, aynı şiddette 45 saniye süreyle 500 katılımcıya yaşattık. Amacımız, deprem esnasındaki davranışları öğretmeye çalışmak ve depreme bilinçli hale getirmektir." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber