Ana Sayfa Politika Arınç: Akil insanlar heyeti 62 isimden teşekkül etti

Arınç: Akil insanlar heyeti 62 isimden teşekkül etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün akşam yaptıkları toplantı da akil insanlar konusunun ele alındığını söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2013 Çarşamba 14:00
Arınç: Akil insanlar heyeti 62 isimden teşekkül etti

Arınç: Akil insanlar heyeti 62 isimden teşekkül etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün akşam yaptıkları toplantı da akil insanlar konusunun ele alındığını söyledi. Arınç, akil insanlar heyetinin bizzat kendilerinden teyit alınan 62 isimden oluştuğunu bildirdi. Söz konusu isimlerin hükümetin tayin ettiği ya da Başbakan Erdoğan’ın görevlendirdiği isimler olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Arınç, “Bunların hepsi kişilikleri itibari ile saygın insanlardır. Ortak paydaları demokrasidir, özgürlüklerdir, Türkiye’nin terörden kurtarılması, bir an önce huzura ve sükunete kavuşması için el birliği işbirliği yapılmasıdır. Arkadaşlarımızın çalışmalarının Türkiye için yararlı olacağını düşünüyorum." dedi. 

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) yönetim kurulunu makamında kabul eden Başbakan Yardımcısı Arınç, basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevapladı. Dün akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan 'Akil insanlar' konulu toplantı ile ilgili bir soruya Arınç, “Dün akşam bir toplantı yaptık. Kendilerinden teyit alınan, bizzat kendi isteği ile veya Başbakanımızın ya da arkadaşlarımızın teklif ettiği ve kabul edilen 62 isimle bu akil insanlar heyeti teşekkül etti. Hepsinin ismini biliyorum hepsinin ismini burada konuşmak durumunda değilim. Bunlar Türkiye’de sevilen tanınan, diyaloga açık ister sanatçı kişiliği ile ister politikacı kimliği ile veya isterse iş adamı ya da sivil toplum kuruluşlarının başında bulunan isimlerden teşekkül ediyor.” şeklinde cevap verdi. 

"DOLMABAHÇE TOPLANTISINDAN BEKLENTİLER DİLE GETİRİLECEK"

Başbakanı Erdoğan’ın titiz bir çalışma ile bu listeyi hazırladığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu: “Bizde bazı isimler konusunda kendilerine katkı verdik. Yarın saatini bilmiyorum ama bu arkadaşlarımızla sayın Başbakanımızın Dolmabahçe’deki ofisinde bir toplantısı olacak. Bendenizde katılacağım kısmet olursa. Orada Türkiye’nin geldiği noktayı çözüm sürecinin başını, ortasını, sonunu ve kendilerinden rica ettiğimiz, beklediğimiz katkıları zannediyorum Sayın Başbakanımız bu değerli insanlara sunmuş olacak. Ondan sonra da mümkünse 1 aylık bir çalışma ile Türkiye’nin tüm bölgelerinde çözüm sürecini tanıtıcı ve halkımızın bu süreçli ilgili bilgilendirilmesini amaçlayan bir çalışmaya yapacaklar. Bunun Türkiye için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Şimdiden o arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”

"HER TÜRLÜ İMKAN KARŞILANACAK"

Akil insanlar heyetinin gruplandırıldığını anlatan Arınç, Türkiye’nin 7 bölgesinde çalışma gruplarının teşkil edildiğini, gruplara bir başkan, bir başkan yardımcısı bir de sözcünün tayin edildiğini dile getirdi. Arınç, heyetin çalışmaları için her türlü imkanın valiler ve diğer kurumlar tarafından sağlanacağını söyledi.

Söz konusu isimlerin hükümetin tayin ettiği ya da Başbakan Erdoğan’ın görevlendirdiği isimler olarak görmemek gerektiğini vurgulayan Arınç, “Bunların hepsi kişilikleri itibari ile saygın insanlardır. Ortak paydaları demokrasidir, özgürlüklerdir, Türkiye’nin terörden kurtarılması, bir an önce huzura ve sükunete kavuşması için el birliği işbirliği yapılmasıdır. Arkadaşlarımızın çalışmalarının Türkiye için yararlı olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. 

Başbakan Yardımcısı Arınç, son olarak bu sayının kısıtlı olmasının gerekliliğine işaret ederek, 100’lerce şemanın içine dahil etmenin mümkün olamayacağını belirtti. Her birini değerli bir isim olarak gördüğünü aktaran Arınç, “Ben isimleri gördüğümde bu kişilerin Türkiye’ye bugüne kadar ki katkıları, böyle bir görevi daha iyi yapacaklarına da inandım.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber