Ana Sayfa Sağlık Aort damarı değişen hasta, sağlığına kavuştu

Aort damarı değişen hasta, sağlığına kavuştu

Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan 93 yaşındaki emekli hastanın aort damarı ve kalp kapakçığı değiştirildi. 4 saat süren riskli ameliyat sonrasında hasta, eski sağlığına yeniden kavuştu.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 15:15
Aort damarı değişen hasta, sağlığına kavuştu

Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan 93 yaşındaki emekli hastanın aort damarı ve kalp kapakçığı değiştirildi. 4 saat süren riskli ameliyat sonrasında hasta, eski sağlığına yeniden kavuştu.

Bafra’nın Çatak köyünde yaşayan çiftçi emeklisi Ahmet Türkmen, iki hafta önce göğüs sıkışması, kalp çarpıntısı ve nefes darlığı şikayetiyle Bafra Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde kalp kapakçıklarında problem tespit edilen hasta, Özel Mediva Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde 4 çocuk 5 torun sahibi 93 yaşındaki Türkmen’in kalp kapakçığının çürümüş ve kalp nakli aşamasına geldiği tespit edildi.

Hastanın 12 gün önce yoğun nefes darlığı, ayakları şiş ve yürüyemez halde geldiğini ifade eden Kalp Damar Cerrahı Opr. Dr. Hüseyin Soydemir, “Yaptığımız değerlendirme sonucu ciddi bir çürümüş kapak kapakçığı ile kalpten çıkan ana aort damarının balonlaştığını tespit ettik. Kalp kapakçığı ileri derecede kaçırıyordu. Normalde 5.5 santimetre olması gereken kalbini 7.5 santimetreye kadar büyütmüş. Kalp nakli aşamasına gelinmiş bir durumu vardı. Klinik olarak değerlendirdiğimizde sınırdaydı. Kendisine ameliyat olması gerektiğini ve riskli olduğunu anlattık." bilgisini verdi.

Hastanın ameliyatı kabul etmesi üzerine hazırlıklara başladıklarını ve önce akciğer tedavisi yaptıklarını ifade eden Opr. Dr. Soydemir, “3 gün sonra da ameliyata aldık. 93 yaşındaki böyle bir hastayı ameliyat etmek çok riskliydi. Kalp durdurduk. Romatizmal aort kapakçığını ve aort damarını değiştirdik. 4 saat süren ameliyatın ardından 3 gün yoğun bakımda yattı. 4 gündür de serviste istirahat ediyor. İhtiyar bir hastaydı ihtiyar delikanlı bir hasta oldu. Birkaç gün sonra da taburcu edeceğiz. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz.” şeklinde konuştu.

4 çocuk 5 torun sahibi 93 yaşındaki Ahmet Türkmen, “60 yıl sigara içtim. Sonra da bıraktım. Çoktan beri kalp çarpıntısı vardı. Birkaç gün önce hepten tıkadı. Kalbim sıkıştı, nefesim kesildi. Düşecek kadar oldum. Bafra’ya gittim beni buraya tayin ettiler. Kalp kapaklarımda noksanlık varmış. Kalbim tam çalışamıyormuş. Allah’ın dediği olur deyip bıçağın altına yattık. Sağ olsunlar bizi çok iyi ameliyat ettiler. Anjiyo oldum, ameliyat oldum hiçbir şey duymadım. Şu an çok iyiyim. Kalkıp yürüyebiliyor, kahvaltı yapabiliyorum. Tuvalete çıkabiliyorum. Bundan daha iyisi olmaz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber