Ana Sayfa Dünya Almanya'da sözde Ermeni soykırım yasa tasarısı kabul edildi

Almanya'da sözde Ermeni soykırım yasa tasarısı kabul edildi

Almanya Federal Meclisi, Ermeni iddialarına ilişkin yasa tasarısını büyük çoğunlukla kabul etti.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2016 Perşembe 16:29
Almanya'da sözde Ermeni soykırım yasa tasarısı kabul edildi


Almanya Federal Meclisi'nde (Bundestag) 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin karar tasarısı yapılan oylamada, sadece bir 'çekimser' ve bir 'ret' oyu çıktı. Almanya Federal Parlamento'nun, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen yasa tasarısını Ermeni toplumunun temsilcileri ve dini liderleri de takip etti. Partilerin görüşlerini dile getirmesinden sonra yapılan oylamada tasarının ezici çoğunlukla geçmesi ise dikkat çekti. 
Yasa tasarısı Yeşiller Partisi’nin öncülüğünde meclise getirilmişti. Tasarıyı hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) de desteklemişti. 

CEM ÖZDEMİR'DEN TEŞEKKÜR 

Almanya’da Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının Almanya Federal Meclisi’ne getirilmesi konusundaki gayretlerinden dolayı ülkedeki kiliselere teşekkür etti. Oylama öncesi söz alan ve Türkiye aleyhine sert cümleler kullanan Cem Özdemir, “Bu tasarının meclise gelmesinde emeği olan Büyük Koalisyon Hükümeti’ne, Kiliselere, Cumhurbaşkanı Gauck’a ve Federal Parlamento Başkanı’na teşekkür ediyorum” dedi.

Sözde Ermeni soykırım yasa tasarısının Federal Meclis’te oylanmasına ilk önayak olan isim Cem Özdemir, oylama öncesi konuşmasının bir bölümünde Talat ve Enver Paşa’nın adını anarak “katiller” dedi.
Cem Özdemir konuşmasının sonlarında Türkiye’deki Hristiyanların inançlarından dolayı takip edildiğini ve “Sen Ermeni” hitabının da insanları aşağılamak için kullanıldığını iddia etti.

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık