Ana Sayfa Dünya Alman Meclisi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımaya hazırlanıyor

Alman Meclisi, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımaya hazırlanıyor

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, "2 Haziran'da Federal Meclis Ermenilere 1. Dünya Savaşı'nda uygulanan kitlesel katliamı 'soykırım' olarak tanımlayacak bir karar alacak." dedi.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 11:08
Alman Meclisi, 1915 olaylarını

Deutsche Welle Türköe servisinin aktardığına göre, Thomas Oppermann önergenin, Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen kabul edilmesini istediğini söyledi. Alman Tagesspiegel gazetesine konuşan Oppermann, bu konuda Türkiye'den gelebilecek tepkilerin bu adımın atılmasına engel olmaması gerektiğini öne sürdü.

Komedyen Böhmermann krizine de değinen Oppermann, ''Başbakan Angela Merkel'in koalisyon ortağı SPD'nin karşı çıkmasına rağmen komedyene Erdoğan şiiri için yargılama yolunu açması hâlihazırda bir hata." dedi. Oppermann, "İşte tam da bu yüzden Ermenilere uygulanan soykırımın tanınması konusunda Türkiye'ye karşı gereksiz bir hassasiyet sergilemekten kaçınmalı." diye konuştu.

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) meclis grupları geçen yıl Ermenilere yönelik katliamı soykırım olarak tanıyan karar tasarısına engel olmuştu. Haberde tartışmalı karar tasarısının ikinci ve üçüncü okumalarının uzun süre sürüncemede bırakıldığı belirtilmişti.

Almanya'da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert 1915'in 100'üncü yılında yaptıkları konuşmalarda soykırım ifadesine yer vermiş, ancak Federal Meclis şimdiye kadar "Ermeni Soykırımı' ifadesini kullanmamıştı.

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık