Ana Sayfa Samsunspor AKCAGÖZ: ŞİDDET OLAYLARINDA SAMSUN BİRİNCİ

AKCAGÖZ: ŞİDDET OLAYLARINDA SAMSUN BİRİNCİ

CHP Samsun İl Başkanı Avukat Tufan Akcagöz, “Samsun’da 2015 yılında 106 silahlı olay yaşanmıştır. Karadeniz’de şiddet olaylarının birinciliği maalesef Samsun’dadır. 2014 yılı ile 2015 yılları arasında Samsun’da suç artışındaki oran, neredeyse yüzde 50’ler civarındadır.” dedi.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2016 Cuma 14:52
AKCAGÖZ: ŞİDDET OLAYLARINDA SAMSUN BİRİNCİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın Samsun’dan bihaber olduğunu ileri süren CHP Samsun İl Başkanı Avukat Tufan Akcagöz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kendisini ziyaret eden Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) yetkililerine Samsun’un dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu söylemiştir. Bu değerlendirmenin, gerçeği yansıtmasını dilerdik. Oysaki acı gerçek, anlatılanın tam aksi istikamettedir. Sayın Başkan Yılmaz’ın, gerçeklerden haberi olmadığını düşünüyor, kendisine istatistiki veriler ışığında aydınlatıcı bilgiler sunmak istiyoruz. Her yıl, çeşitli saygın kurumlarca Türkiye’nin şiddet haritası yayınlanmaktadır. Bu çalışmalardan biri de 2015 yılı için Umut Vakfı tarafından yapılmıştır. Buna göre, Samsun’da 2015 yılında 106 silahlı olay yaşanmıştır. Karadeniz’de şiddet olaylarının birinciliği maalesef Samsun’dadır. 2014 yılı ile 2015 yılları arasında Samsun’da suç artışındaki oran, neredeyse yüzde 50’ler civarındadır. Her geçen gün bunun artarak devam ettiği dikkate alınırsa, Samsun’un geleceği risk altında demektir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TÜİK ), illerde yaşam endeksi istatistiğine göre Samsun, insanların kendisini güvende hissettiği şehirler arasında 40. sırada, insanların yaşam memnuniyeti açısından ise 37.sıradadır. Bunlar, devletin resmi kurumlarından alınan verilerdir. Bu istatistik bilgisinden çıkan sonuç; Samsun, insanların kendilerini güvende hissetmedikleri ve yaşamlarından memnun olmadıkları bir kent görünümündedir. Bu bir sonuçtur. Bu sonucu doğuran temel etmen, ekonomi ve işsizlik olarak açıklanabilir. Bunların arkasındaki tetikleyici unsur ise siyaset kurumudur. Bunun sorumlusu, kendisini güvende hissetmeyen vatandaş olmayacağına göre, vatandaşa kendisini güvende hissettirmeyi sağlayamayan siyasi iktidardır, AKP hükümetidir. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın, gerçeklerden habersiz olduğunu ve adeta kafasını kuma saklamayı tercih ederek Samsun’da belediyecilik yaptığını düşünüyoruz. Yoksa, Samsun’da, El Nusra üyesi olduğu için ve hatta IŞİD militanı olduğu için yakalanan ve tutuklanan insanların varlığından haberdar olmamasını olası görmüyoruz. Bu bilgileri, yerel basını takip eden herkes az çok bilecektir. Güzel memleketimizde, kayıtlı kayıtsız binlerce Suriyeli, Afgan ve Iraklının yaşadığını biliyoruz. Bunların içinde hangisi El Nusra militanı, hangisi Işid sempatizanıdır, bilebilecek durumda değiliz. Hal böyleyken, Samsun’un güvenli bir şehir olduğunu iddia etmek, gerçekleri görmezden gelmek demektir. Biz de Samsun’un eski huzurlu ve güvenli günlerine dönmesini yürekten arzu ediyoruz. Ancak bu, gerçekleri görmezden gelerek mümkün olmaz. Sayın Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın ifadesiyle bugün Samsun’umuzda bombalar patlamıyorsa, bu Samsun’un güvenliğinin üst düzeyde olmasının bir sonucu değil, tamamıyla şans ve talihinin doğal bir sonucudur. Ortaya çıkan tabloya bakarak denilebilir ki, Samsun da, ülkemizde her geçen gün can alan terör olaylarından, dolaylı da olsa payına düşeni almaktadır. Önemli olan ve başarı olarak kabul edilecek olan, Samsun’u ve güzel ülkemizi terör belasından topyekun temizleyebilmektir. Son olarak belirtmek isteriz ki, güvenlik nedeniyle duyduğumuz kaygıdan çok, idarecilerin aymazlıkları ve iş bilmezlikleri nedeniyle kaygılanıyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık