Ana Sayfa Güncel AGD'de Ayasofya'nın ibadete açılması için 10 milyon imza toplamayı hedefliyor

AGD'de Ayasofya'nın ibadete açılması için 10 milyon imza toplamayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 15:45
AGD'de Ayasofya'nın ibadete açılması için 10 milyon imza toplamayı hedefliyor

ANTALYA (CİHAN)- Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Manavgat Şubesi, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.
AGD Manavgat Şube Başkanı Mehmet Gayretli Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı açıklamada, 'Zincirler Kırılsın Ayasofya Cami Olarak Açılsın' imza kampanyasının 17 Mayıs tarihine kadar süreceğini söyledi.
AGD'nin imza kampanyasına Saadet Partisi(SP) Manavgat İlçe Başkanı İbrahim Maslak ve Eğitim Bir-Sen Manavgat Şube Başkanı Yasin Keklik'te destek verdi.
Kampanya çerçevesinde 17 Mayıs tarihine kadar 10 milyon imza toplamayı hedeflediklerini belirten Gayretli, "İstanbul yeryüzünde hakkı hâkim kılmak ve adaleti tesis etmek için mücadele eden bir medeniyetin başkenti olmuştur. İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya hem bu fethin sembolü, hem de adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsali olarak minaresinden ezanların yükseldiği bir mabet haline gelmiştir. İstanbul'un fatihi Sultan Mehmet, fethin sembolü olan Ayasofya'nın üzerine titremiş ve bu mabedi kendi parasıyla satın alıp vakfetmiştir. Fatih, vasiyette etmiştir. Vasiyetinde 'Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir'. Bunu, Allah'a, ahirete, O'nun heybetine inanan hiçbir mahlûk; sultan olsun, hâkim olsun, bir mütegallibe olsun, değiştiremez. Kim vakfiyeyi değiştirirse Allah'ın meleklerin, bütün insanların laneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın' demiştir. Ayasofya Cami, İstanbul'un fethinin nişanesi ve Fatih Sultan Mehmet'in bir vakfı olarak 482 yıl boyunca kıyamlara, rükûlara ve secdelere ev sahipliği yapmıştır. Hukuksuz bir şekilde 24 Kasım 1934'te bir oldu bittiyle müze haline getirilmiştir. Ayasofya 79 yıldır suskun ve mahzundur. Fethin sembolünün yeniden ibadete açılmasını istiyoruz. " diye konuştu.


CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber