Ana Sayfa Spor 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Spor Toto Marmaris - Selçuk etabı ile sona erdi.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2016 Pazar 17:18
52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi
Turun son etabı olan 201.7 kilometrelik Marmaris - Selçuk Etabını Southeast Venezuela Takımı'ndan Jakub Mareczko 5 saat, 46 dakika, 24 saniye ile kazandı. Tur'un şampiyonu Caja Rural Takımı'ndan Jose Gonçalves oldu. Turkuaz Mayo'yu takım arkadaşından alan sporcu genel ferdi klasman birincisi oldu. Caja Rural TAKIMI da Tur'un takım birinciliğini elde etti.

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bugün koşulan 201.7 kilometrelik Spor Toto Marmaris-Selçuk etabı ile sona erdi. Selçuk'a Southeast Venezuela takımından Jakup Mareczko 5 saat 46 dakika 24 saniye ile birinci olarak girdi. 8 gün süren ve toplam uzunluğu yaklaşık 1300 kilometre olan bu yılki Tur'a hem Caja Rural Takımı müthiş bir performans göstererek imzasını attı, hem de aynı takımdan Jose Gonçalves Genel Ferdi Klasman birincisi olarak Turkuaz Mayo'nun sahibi olarak şampiyon oldu.

TUR'UN EN UZUN ETABINDA 93 SPORCU START ALDI

122 sporcu ile 24 Nisan'da İstanbul-İstanbul etabı ile start alan 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun en uzun ve son etabına 93 sporcu imza atarak katıldı. 29 sporcu, gerek geçirdikleri kaza, gerekse rahatsızlanarak Tur'u bırakmak zorunda kaldı. Selçuk etabı ise baştan sona sıcak ve güneşli bir havada cereyan etti. 28 dereceyi bulan sıcak sporcuların tempo yapmasını engelleyen en büyük husustu. Buna rağmen damalı bayrak kalkar kalkmaz grup hızlanmayı tercih etti.

Etaba Turkuaz Mayo'yu giyerek başlayan Caja Rural Takımı'nın sporcusu Jose Gonçalves kendinden emin bir tempoda pedal çevirdi. Zira basın toplantısında bu Tur'u şampiyon olarak bitirmeyi amaçladığını ve takım arkadaşlarının da desteği ile Genel Ferdi Klasman Birinciliği'ni alacağını söylemişti.

Caja Rural'ın bisikletçileri, ilk kilometrelerden itibaren Turkuaz Mayo'yu aralarına alarak tempo yapmayı sürdürdü. Turkuaz Mayo'yu giyen Gonçalves'in bir diğer avantajı kendisini Genel Ferdi Klasmanda 18 saniye geriden takip eden takım arkadaşı David Arroyo Duran olmasıydı. Bir bakıma birinciliği kaçırsa bile takım arkadaşı Cumhurbaşkanlığı Turu'na imzasını atabilirdi.

PAWEL CİESLİK: SENEYE YİNE BURADAYIZ

Yarış başlamadan Verva Activejet Takımı'ndan Pawel Cieslik, "Bu yıl profesyonel olarak ilk kontratımızı yaptık. Seneye daha güçlü bir biçimde Tour Of Turkey'e geleceğiz. Şimdi Türkiye'den İsviçre Tur'una gideceğiz. Orada da iyi işler yapacağımıza inanıyorum." dedi.

Son etapta, iki sprint, bir tırmanış, bir de Türkiye Güzellikleri prim kapısından geçilecekti. Nitekim starttan 35.5 kilometre sonra gelen 1. kategoriden tırmanış primi için kaçışlar erken başladı. Aralarında Torku Şekerspor'dan Muhammed Atalay'ın bulunduğu grupta diğer üç bisikletçi şunlardı. CCC Sprandi Polkowice Takımı'ndan Hırt Jan, Team Roth'tan Nicolas Baldo ve Unieuro Wieller Takımı'ndan Allesandro Malaguti arayı 3 dakika açtılar.

Gökova kat edildikten sonra etabın Türk Hava Yolları'nın sponsorluğunda 1. kategori tırmanış primini kazanan sporcular belli oldu. Sonuçlar şöyle:

1. Unieuro Wieller Takımı'ndan Allesandro Malaguti, 2. Sprandi Polkowice Takımı'ndan Hırt Jan, 3. Team Roth'tan Nicolas Baldo. Önde giden bu dörtlüden sonra ana grupla gelen Torku Şekerspor'lu Nazım Bakırcı da prim kapısını 5. sırada geçerek puan almayı başardı.

SALCANO SPRİNT PRİMİ SONUÇLARI

Öndeki dörtlünün yeni hedefi Muğla geçildikten sonra 53.7'inci kilometrede gerçekleşecek Salcano Sprint priminide almaktı. Nitekim boğucu sıcağa rağmen tempolarını artırıp arka grupla arayı 3 dakika 55 saniye açtılar. Sprint kapısından şu üçlü önde geçip primi paylaştı: 1. Unieuro Wieller Takımı'ndan Allesandro Malaguti, 2. Sprandi Polkowice Takımı'ndan Hırt Jan, 3. Team Roth'tan Nicolas Baldo.

Kapıdan geçiş sırasında gerçekten yoğun bir kalabalığın alkışları, bisikletçilerin en büyük moral kaynağı oldu. Prim kapısı geride kalırken fark biraz erimeye başladı. Yeni zaman farkı 2 dakika olarak ölçüldü. Yatağan geride kalırken zaman farkı değişmedi. Ancak Eskiçine yöresi geride kalırken fark yeniden 2 dakika 48 saniyeye çıktı. Güneş, tam tepede olmasına rağmen öndeki dörtlü tempolarını hiç düşürmediler.

ÇİNE'LİLERİN ALKIŞLARI VE SALCANO SPRİNT PRİMİ

Etabın 3'üncü prim kapısı 114.5'inci kilometre geçilirken gerçekleşti. Prim kapısını yine öndeki dörtlü geçti. Sonuçlar şöyle: 1. Sprandi Polkowice Takımı'ndan Hırt Jan, 2. Unieuro Wieller Takımı'ndan Allesandro Malaguti, 3. Torku Şekerspor'dan Muhammed Atalay.

Prim kapısına yaklaşılırken ve Çine geçilirken, tıpkı Muğla'da olduğu gibi bisikletçilere destek vermek ve onları alkışlayabilmek için çok sayıda bisiklet sever büyük bir kalabalık oluşturdu. Aşırı sıcağa ve tatil günü olmasına rağmen Çine halkının desteği bisikletçileri adeta coşturdu. Alkışlar arasında bisikletçilerin yeni zaman farkı 2 dakika 36 saniye olarak ölçüldü. Bu esnada üç sporcu daha Tur'u terk etti ve finişe 90 bisikletçi devam etti.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Etabın bir diğer prim kapısı finişe 50 kilometre kala gerçekleşti. Öndeki grubun zaman farkı 3 dakika sınırına kadar yükseldi. Vestel'in sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Primini şu sporcular paylaştı: 1. Torku Şekerspor'dan Muhammed Atalay, 2. Unieuro Wieller Takımı'ndan Allesandro Malaguti, 3. Team Roth'tan Nicolas Baldo.

Bu arada starttan itibaren ön grupta kalan ve 25'inci kilometreden itibaren yarışı lider olarak götüren dört bisikletçinin performansı dikkat çekti. Sıcağa rağmen yol boyunca dizilen sporseverlerin alkışları, onların en büyük moral kaynağı oldu. Bu etkinliklere bir de Aydın halkının ilgisi eklenince hem ön grup, hem de ana grup iyice destek almış oldu. Prim kapısı geçilirken, öndeki grubun arayı 3 dakika kadar açtığı gözlendi.

MUHAMMED ATALAY'IN PERFORMANSI

Finişe 40 kilometre kala, dörtlü gruptan üç atak birden geldi. Team Roth'tan Nicolas Baldo bu sprinte yanıt veremeyince geride kaldı. Finişe doğru üç bisikletçi pedal basmaya devam etti. Torku Şekerspor'lu sporcu Muhammed Atalay'ın böylesine bir güç sarf edip, ön gruptan kopmaması ise alkış aldı.

Yeni zaman farkı ise öndeki üçlünün, ana grupla farkı önce 4 dakika 23, ardından 5 dakika 35 saniyeye kadar çıktı. Rüzgara rağmen ana grup tempo yapıp, öndeki üçlüye yetişti. Bir bakıma 6 dakikalık zaman farkını kimse farkına varmadan erittiler. Finişe 12'inci kilometrede grup yakalandı.

Etabın son prim kapısı finişe 10.9 kilometre kala gerçekleşti. Türk Hava Yolları sponsorluğunda 3.'üncü kategori prim sonuçları şu şekilde belirlendi: 1. Delko Marseille Provence Takımı'ndan Quentin Pacher, 2. Verva Activejet Takımı'ndan Karel Hrink, 3. Unieuro Willier Takımı'ndan Mauro Finetti.

CAJA RURAL İKİ ŞAMPİYON BİRDEN ÇIKARTTI

Finişe 8 kilometre kala grupta herhangi bir çözülme olmadı. Ancak Genel Ferdi Klasman Birinciliği için Jose Gonçalves son ana kadar yerini korudu. Tur'un takım birinciliği de Caja Rural Takımı'nın oldu.

Grup toplu halde finişe geldi. Çizgiyi Souetheast Venezuela Takımı'ndan Jakub Mareczko birinci geçti.
<a href='https://www.cihan.com.tr/tr/selcuk-bisiklet-turu-2054681.htm' style='visibility:hidden; display:none;'>Cihan</a> CİHAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Zihni şahin tanıtım toplantısı
Bu habere de bakabilirsiniz

5 BİN KADIN İÇİN HAREKETLİ BİR YAŞAM BAŞLIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık