Ana Sayfa Politika "10 yıl önce IMF'ye borç vermek hayaldi"

"10 yıl önce IMF'ye borç vermek hayaldi"

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, IMF'in Türkiye'den 5 milyar dolar borç istediğini söyledi. Demir, "10 yıl önce böyle bir şeyi hayal etmek bile mümkün değildi." dedi.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2013 Perşembe 12:58

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, IMF'in Türkiye'den 5 milyar dolar borç istediğini söyledi. Demir, "10 yıl önce böyle bir şeyi hayal etmek bile mümkün değildi." dedi.

Ülke ekonomisiyle ilgili açıklama yapan AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, IMF'nin Türkiye'den borç istediğine dikkati çekti. Bununla ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirten Demir, 10 yıl önce böyle bir durumun hayal edilemez olduğunu dile getirdi.

AK Parti’nin iktidara geldiğinde Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolar borcu bulunduğunu hatırlatan Milletvekili Demir, “Şimdi 400 milyon dolara kadar düşürdük. Bu yılın ortasında da borcumuzu sıfırlayacağız. Bunun yanı sıra IMF Türkiye'den 5 milyar dolar borç istedi. Bununla ilgili görüşmeler devam ediyor. Olumlu sonuçlanırsa IMF'ye borçlu olan Türkiye, artık IMF'den alacaklı ülke konumuna geçecek. 10 yıl önce böyle bir şeyi düşünmek hayal etmek mümkün değildi." dedi.

19 ŞUBAT KRİZİ

AK Parti öncesinde koalisyon hükümetleri yüzünden siyasi istikrarsızlık ve gerilimler yaşandığını belirten Cemal Yılmaz Demir, "Bütçe açıkları ve artan borçlardan dolayı Türkiye'yi derinden sarsan 19 Şubat krizinin üzerinden 12 yıl geçti. Şubat 2001'de vuku bulan mali bunalımla ekonomi derinden sarsılırken, çok az bir kesim hariç halk büyük gelir kaybına uğradı. Türkiye 2002'de içeride sadece 9 ay vadeyle borç bulabiliyordu, 2012'de ortalama 61 ay vadeyle borçlanabilen bir ülke oldu. Şu anda da ortalama vade süresi 69 aya kadar ulaşmış durumda. Borçlanma faizlerine baktığımızda, 2002'de devlet olarak borçlanma faizi yüzde 63'ken, bu 6.5 gibi tarihin en düşük seviyelerine çekildi." diye konuştu.

ÜLKEYİ SEVMEK ÇALIŞMAKLA OLUR

Kontrollü ve dengeli iktisadi politikaların uygulanmasıyla bu sonuca varıldığını ifade eden Demir, "Siyasal ve ekonomik alanda yaptığımız icraatlar popülist değil tamamıyla Türkiye’nin gerçeklerine yöneliktir. İstikrarlı ve sağlam bir altyapıyla bir yandan borcumuzu eritirken diğer yandan Merkez Bankası rezervlerini artırdık. 2002 yılında 27.5 milyar dolar döviz rezerviyle teslim aldığımız kasa şu anda 125 milyar doları aştı. Ülkeyi sevmek vatanı sevmek çalışmakla olur, icraatla olur lafla değil" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber