Ana Sayfa Teknoloji 10 sürücüden 6'sı gergin hissetse de şoförsüz aracı denemek istiyor

10 sürücüden 6'sı gergin hissetse de şoförsüz aracı denemek istiyor

Filo kiralama şirketi LeasePlan, otomotiv sektörünün en dikkat çeken konularından sürücüsüz araçlarla ilgili global araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 12:54
10 sürücüden 6'sı gergin hissetse de şoförsüz aracı denemek istiyor

Dünya çapında 17 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre 10 sürücüden 7'si (yüzde 71) sürücüsüz otomobile bineceğini söyledi. Bu sürücülerin çoğunluğu (yüzde 57) hafif bir gerginlik hissedeceklerini kabul etmekle birlikte, bunu mutlaka deneyeceklerini belirtti. Araştırmanın Türkiye kısmında çıkan sonuç da şöyle: 10 sürücüden 6'sı (yüzde 59) ‘Gergin hissederdim ama denerdim’ şeklinde cevap verdi. 


5 kıtada, 32 ülkede 1,5 milyonu aşan araç filosunu yöneten LeasePlan, ABD, Avustralya’nın yanı sıra Türkiye ve çeşitli Avrupa ülkelerinin de dâhil olduğu 17 ülkede araç kullanıcıları üzerinde sürücüsüz otomobil ile ilgili bir anket yaptı. Anket sonuçları erkeklerin sürücüsüz bir otomobilde kendilerini rahat hissetme olasılıklarının (yüzde 15), kadınlara göre (yüzde 7) iki kattan fazla olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte farklı yaş gruplarında sürücüsüz bir otomobile biniş rahatlığı düzeyleri arasında önemli bir fark saptanmadı; 55 yaşın üzerindeki sürücülerin, sürücüsüz bir otomobile binişte 34 yaşın altındakiler kadar rahat olduğu ortaya çıktı. 

LeasePlan İkinci El Satış, Operasyonlar ve Satın Almadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Reinhold, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketlerinin yenilikleri kucaklayan bir tarihe sahip olduğunu belirterek, filolarının karbon ayak izini azaltmak isteyen müşteriler için hibrit otomobilleri ve elektrikli araçları işletmemize kattıklarını vurguladı. Sürücüsüz otomobili de zamanı gelince ve müşteri talebine bağlı olarak hizmet portföyü kapsamına almayı düşündüklerini aktaran Reinhold, sürücüsüz otomobillerin hâlen geliştirme ve test aşamasında olduğu için bunun gerçekleşmesinin biraz zaman alacağını kaydetti. 

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık